| Anafjfj a întrebat:

Bună TPU!
Am pulsul aprox 96 și tensiunea 11.6.Am 19 ani.E pulsul prea mare? Il am așa de vreo luna și nu-mi scade cu nimic, sunt de fel și anxioasă.Pot păți ceva rău la inimă dacă nu scade?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

~Am pulsul aprox 96... E pulsul prea mare?~

erai emoționată? Atunci nu e (mare)

| Hyperion7 a răspuns:

Daca ești anxioasa mereu, da, poți dezvolta probleme cardiace.
Pulsul normal este intre 60-100, deci este la limita.
Încearcă să iei niste magneziu, calmante sau du-te la medicul de familie sa îți recomande ceva in acest sens.