| Giulia97Anna a întrebat:

Mi-am luat tensiunea si am 13, 9 si pulsul 107. E normal? Pulsul mereu l-am avut atat de mare.Am 20 de ani.E normal?

Răspuns Câştigător
| Anamariakitty a răspuns:

Multa sanatate iti doresc. Dar chiar ar fi bine sa consulti un cardiolog ca e cam mare tensiunea pentru varsta ta, asta daca nu scade deloc si e mereu 13 cu 9 indiferent ca o iei la cateva ore de la trezire sau inainte de culcare. Medicii mai recomanda si monitorizare Holter TA pe parcursul a 24 ore sau proba de efort monitorizata.

3 răspunsuri:
| Anamariakitty a răspuns:

Le masori stand jos? Sau in picioare? Conteaza f mult. Incearca sa le iei stand jos si f relaxata, fara sa fumezi inainte daca esti fumatoare.Deasemenea monitorizeaza de 3 ori pe zi, dimineata, pranz si seara inainte de culcare intotdeauna stand jos. Daca tot valorile astea le obtii, incearca sa consulti un cardiolog. Pulsul nu e f mare, daca esti sportiva de exemplu.

| Giulia97Anna explică (pentru Anamariakitty):

Nu sunt sportiva si nici fumatoare.Si mi-am luat tensiunea stand jos.Si pulsul de cate ori mi l-am luat il aveam la fel de mare.

| Anamariakitty a răspuns (pentru Giulia97Anna):

Multa sanatate iti doresc. Dar chiar ar fi bine sa consulti un cardiolog ca e cam mare tensiunea pentru varsta ta, asta daca nu scade deloc si e mereu 13 cu 9 indiferent ca o iei la cateva ore de la trezire sau inainte de culcare. Medicii mai recomanda si monitorizare Holter TA pe parcursul a 24 ore sau proba de efort monitorizata.

| Vasile_Radu_1994 a răspuns:

Tensiunea arteriala pentru varsta ta ar trebui sa fie 12, 8 iar pulsul 100. Bea un pahar de apa pentru a scadea tensiunea, caci atunci cand iesi la baie tensiunea scade, nu fa miscari bruste. Iar pulsul normal este de 100. Dar sa stii ca si starile de panica cresc pulsul. Asa ca cu cat te sperii mai mult cu atat creste. Relaxeazate, mai uita-te la animeuri. Eventual daca iti este foarte rau spune-le parintilor tai si spune-le sa sune la doctor. Sau daca nu sunt langa tine sunai. Mai multe sfaturi iti pot da medicii, decat persoane pe internet.