Întrebare recomandată | redrosegirl a întrebat:

Buna,TPU! Am revenit cu o intrebare care nu -mi da pace sad Simt ca innebunesc, am nevoie de ajutor. ce sa fac?
Sa incep cu inceputul : Am cosmaruri de mai bine de 5-6 ani,la inceput au fost rare dar ceva timp devin tot mai dese si e socant faptul ca am vise oribile care se repeta intr-o oarecare masura.
Ma visez singura in locuri pustii ( parcuri, cladiri in ruina, strazi intunecate ) si ma ataca un tip inalt si brunet caruia nu ii vad fata niciodata. ma bate, ma violeaza si atunci cans se pregateste sa ma ucida incearca sa-mi spuna ceva dar nu inteleg si ma trezesc sad Am acelasi vis de ani buni, acelasi scenariu in locuri diferite. asta ma ingrozeste. De curand am visat ca eram intr-un parc pe o banca si ma ataca acelasi tip. ma bate ( ma vedeam plina de sange ), ma violeaza si apoi imi spune : ca asta mi se va intampla cat de curand si sa am grija de mine ..ca e cineva care vrea sa-mi faca asta. apoi am vazut ca a scos un cutit si m-a taiat in zona gatului si mi-a spus : acum ca stii adevarul, acum ca stii totul va trebui sa mori, totul depinde de tine..
El a disparut si eu ma vedeam intr-o balta de sange sad Si brusc m-am trezit :O
Apoi in decursul acestor ani, m-am visat de 3 ori mireasa (am auzit ca nu e bine ) si eram asa fericita, inconjurata de multa lume care imi zambea si ma felicita, mirele era langa mine dar nu ii vedeam chipul,parea ca o umbra sad
Si multe alte vise in care visez cladiri parasite, sange, cadavre,visez ca sunt urmarita si nu pot alerga, vad in jurul meu imagini macabre ( chiar nu pot descrie pentru ca ma ingrozesc aceste vise ).
Ce sa fac? Credeti-ma ca innebunesc! crying Inseamna ceva aceste vise tinand cont ca se repeta intr-un mod socant?
Ajutooooor crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
49 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Ar fi indicat sa stropesti camera ta cu aghiasma si sa dai cu tamaie.
Apoi sa te duci sa te spovedesti, tu zici seara macar tatal nostru? stai la casa/bloc? sa faca mama ta o sfintire la casa.
Poate casa in care stai s-a intamplat ceva ciudat.
Spovedeste-te la preot si seara inchina-te si zi si tatal nostru, ori crezul.
Aprinde candela in camera ta.
Si apoi vezi ce se intampla.
Indicat ar mai fi psihologul, dar la ei nu este treaba de o ora, se intinde a la long, si inseamna bani multi...
O zi bunahappy

| redrosegirl explică (pentru caramela):

Nu conteaza unde dorm. Visele sunt aceleasi crying Am aceste vise inca de cand locuiam la parinti, le am si acum in casa iubitului meu si am dormit si la prietene si am avut aceste vise oribile. sad Sunt credincioasa, ma rog in fiecare seara si in fiecare dimineata, merg la biserica. Am aprins candela dar nu se intampla nimic. Am ajuns sa cred ca am innebunit.

| caramela a răspuns (pentru redrosegirl):

Atunci, ar fi bine sa consulti un psiholog si asta cat mai repede.
O seara buna happy

| ascovit a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa consulti un psiholog. visele, la ura urmei, sunt date de inconstient, soo

| redrosegirl explică:

Imi cer scuze de greseli sad

| RAY a răspuns:

Obsesie compulsiva, poate prin hipnoza scai de asta

| redrosegirl explică (pentru RAY):

Multumesc! Am citit despre asta dar nu cred ca as avea aceasta "boala".

| Lioana a răspuns:

Cred ca ai o teama imensa in tine. Asta poate fi cauzata de filmele de groaza pe care le-ai vazut iar tu te-ai gandit ca ti se poate intampla si tie.
Incearca sa asculti muzica vesela si optimista, alege sa te uiti la comedii si incearca sa te gandesti la lucruri placute!
Poate ca aceasta drama din vis te va ajuta sa fii mai atenta si sa faci o alegere mai buna in privinta barbatilor din viata ta.

| oprescudorin11 a răspuns:

Prefa-te ca e adevarat ce visezi. si eu visez ca au venit arabii, ne-au tras pe toti in teapa si pe mine doar ma lasa deocamdata doar sa vad! M-am imprietenit cu ei (in vis ) si acum nu-i mai visez! Incearca sa te bucuri cand visezi asta si apoi macar schimbi cosmarul!

| redrosegirl explică (pentru oprescudorin11):

Usor de zis, greu de facut.
Cum as putea sa ma bucur de asemenea vise cand am cele mai negre cosmaruri si incerc sa-mi salvez viata, cand vad imagini terifiante si ma trezesc plangand si speriata? Crezi ca daca ar fi fost un cosmar oarecare nu as fi scapat de el? Dar acest cosmar se repeta de ani buni crying Oricum iti multumesc de raspuns happy

| oprescudorin11 a răspuns:

Ar trebui sa citesti memoriile lui Karl Gustav Jung.Te-ar ajuta sa te autovindeci.
Daca te dai pe mana altora, ar putea fi mai rau.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Nu mai manca pizza dupa ora 18:00

| redrosegirl explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Nici nu mananc pizza laughing) de ce comentezi degeaba?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ah, nu am mai avut un cosmar de o groaza de timp, pacat. Mie imi plac cosmarurile, dar cred ca m-as satura si eu de ele daca as avea seara de seara. Consulta un psiholog, el te poate ajuta. Sau daca esti o persoana religioasa, adica fix opusul meu, poti merge la biserica si ii zici preotului ce ai patit, daca crezi in asa ceva, probabil te va ajuta, desi vad treaba asta drept una inutila.

| redrosegirl explică (pentru anonim_4396):

Cred in Dumnezeu dar preotul nu ma poate ajuta! Am fost si mi-a zis ca nu exista asa ceva, ca nu e posibil asa ceva. imi ramane sa ma duc la psiholog dar toti ma cred nebuna sad Ma dispera visele astea sad

| Scarbo a răspuns (pentru redrosegirl):

Psihologul o sa te trimita la psihiatru, psihiatrul o sa-ti dea medicamente, care cu ajutorul efectelor secundare or sa-ti distruga creierul, am avut prieteni, care au avut halucintii din cauza medicamentelor date de psihiatri, hauclinatii extrem de horror, din pacate unul din ei nu a mai suportat groaza halucinatiilor si s-a sinucis.

| anonim_4396 a răspuns (pentru redrosegirl):

Nu te vor crede nebuna, psihologii se confrunta cu oameni cu probleme mult mai mari de atat :d.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite aici un tip pe youtube care te poate ajuta foarte mult. Pe mine m-a ajutat la capitolul acesta happy Este ca un psiholog al youtube-ului. Sau du-te la un psiholog adevarat. Cu ce te pot ajuta eu? Uite cu asta:

Iubeste. Iubeste tot! Nu mai fugii in vise! Gandeste-te: de ce fugi? de cine fugi? si intoarce-te. nu va fi nimeni acolo ^^ Iar acea persoana din visurile tale, spune-i ca o iubesti, spune-i ca tu esti cuprins/a de iubire si de fericire si de lumina, imbratiseaza-l, iubestel, zambeste, ofera-i lumina! ^^ Te rog, te rog mult de tot sa incerci asta. Te va ajuta. Te rog din toata inima sa incerci asta. Te asigur ca te va ajuta. Accepta intunericul, iubeste-l. Accepta persoanele rele. Nu mai fugii! Nu mai fugii de adevar, nu mai fugii de nimic! Infrunta totul. Iubeste totul. Iubeste intunericul. Arata-i iubire intunericului, arata-i lumina si fericire, zambete, imbratiseaza. Imbratiseaza frica pe care o ai in vise. Ofera lumina si iubire si imbratisari si zambete la tot tot tot ce te supara in vise, dar si in viata reala. Ai o frica in subconstient. Accepta acea frica. Apoi invinge-o! Nu mai fugii de ea! IUBESTE-O!

GANDESTE-TE DOAR LA CEEA CE IUBESTI, LA LUMINA, LA FERICIRE, SI ZAMBESTE! ACELE VISE VOR DISPAREA! Dar doar dupa ce le accepti, si le infrunti! happy Nimeni si nimic nu iti poate face rau cand nu iti e frica, cand iubesti, si cand arati lumina. Doar sentimente pozitive. ^^

Sper ca te-am ajutat. Te rog asculta-ma cu ce am zis mai sus. Nu glumesc absolut deloc. Tot ce trebuie sa faci... Este sa iti accepti frica. Sa o infrunti. Sa nu mai fugi. Sa iubesti, sa arati fericire, lumina, si sa ZAMBESTI!

multa bafta. ^^

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am cosmaruri de mica, dar m-am obisnuit, nu ma afecteaza. Eu zic sa mergi la psiholog, sa te descarci, poate ceva din copilaria ta te-a marcat si asa reactioneaza subconstientul tau.

| Scarbo a răspuns:

Si eu visez de multe ori ca sunt rapit, legat si torturat, iar apoi scap, fug de monstrul ce ma tortureaza, ajung intr-o multime plin cu oameni, strig dupa ajutor si nimeni nu vroia sa ma ajute, si eram prins din nou, dar de obicei puteam sa lupt cu acel cosmar, gaseam solutii chiar in timp ce visam, la fel ca tine am avut un timp indelungat astfel de cosmaruri, unele chiar foarte horror, in majoritatea cineva anume alerga dupa mine, ma lega de un scaun si incepea sa ma tortureze, si puteam simti totul, mi se scoteau ochii, mainile mi se taiau, etc. si de obicei ma trezeam cu paralizie in timpul somnului, neputand sa ma misc, mai tarziu am inceput sa am halucinatii hipnopompice. Am putut sa trec peste asta fara ajutorul vreunui psiholog, tot ceea ce trebuie sa faci este ca atunci cand ai acel cosmar, sa te intrebi mereu daca e vis sau realitate, concentreaza-te, cauta solutii cand esti intr-un astfel de pericol, ai incredere in tine si sa nu-ti fie frica, daca nu iti va mai fi frica vei putea controla asta, nu uita, e visul tau, poti sa invingi "demonul" ce nu te lasa in pace, poti face orice vrei in visul tau, tu esti cea care controleaza acea lume, doar concentreaza-te. Sa fiu sincera cu tine daca nu faci asta cat mai repede cosmarul tau va deveni realitate, se va manifesta sub forma de halucinatii, iar atunci vei fi nevoita sa invingi ceea ce vezi cu propriile forte, sau sa te bazezi pe drogurile ce ti le dau doctorii, care iti spun, iti vor face creierul varza. Am ajuns si eu in stadiul despre care iti vorbesc, si am reusit sa inving asta cu propriile mele forte, dupa 4 luni de cosmaruri realiste.

| Scarbo a răspuns (pentru Scarbo):

Daca ai nevoie de vreun sprijin ma poti gasi la id-ul claudiu_5net@yahoo.com

| redrosegirl explică (pentru Scarbo):

Ma sperie tot ce spui sad Cred ca am ajuns in stadiul in care cosmarurile mele tind sa se intample in realitate sad Tit timpul am impresia ca sunt urmarita, ca am mai vazut acele locuri ( senzatia de deja-vu ) Incerc sa controlez totul dar nu cred ca mai pot sa fac fata si reusesc sa ma trezesc doar atunci cand sunt intr-un pericol prea mare sad in rest sunt captiva in cosmaruri sad

| Scarbo a răspuns (pentru redrosegirl):

Te indrepti spre depersonalizare, incearca sa te relaxezi, gandeste-te la cosmar ca fiind un monstru care se hraneste cu frica ta, in momentul in care nu iti va mai fi frica, nu va mai avea cu ce sa se hraneasca si astfel va deveni un animalut dragut si mic laughing, poti controla asta, nu lasa ca frica sa-ti domine mintea, crede in tine, esti o fata puternica, pe langa acel om ce-ti bantuie visele, tu esti mult mai periculoasa decat el, da drumul nervilor, da drumul bestiei din tine sa iasa afara, asa trebuie sa-ti fie gandirea, e mintea ta, tu esti cea care stapaneste acel univers. Cum am mai spus daca ai nevoie de sprijin, daca ai nevoie de un prieten care sa te sprijine pe tot parcursul acestei lupte eu iti pot fi alaturi.

| KMaddieK a răspuns:

Eu visam copii arzand in biserici, ca sunt ingropata, mereu imi spunea cineva sa merg la biserica si asa am facut, dupa aceea nu am mai avut. Apropo si la mine s-au repetat timp de 4 luni, nimeni nu ma lua in seama, ma trezeam noapte speriata, aveam uneori senzatia ca ma trage cineva de par (nu stiu daca mi s-a parut)... Eu zic sa faci o mica vizita la biserica, eventual sa vorbesti cu preotul. happy

| redrosegirl explică (pentru KMaddieK):

Si eu am vise de genul. si se repeta in diferite locatii. M-am saturat de atatea cosmaruri sad Am fost la biserica si preotul mi-a zis ca nu e posibil asa ceva. sad

| malvinacroft a răspuns:

Nu e vorba sa te duci la biserica sau la un preot - sunt si preoti care nu sunt buni la ceea ce fac, ca in orice domeniu. E vorba se te duci in special la slujbele de maslu. Daca nu crezi in Dumnezeu, sau nu iti este clar ce e ortodoxia, gandeste-te ca slujbele si rugaciunile sunt mantre care curata psihicul. La asemenea cosmaruri care se repeta aproape identic, e clar ca e o problema pe psihic. Nu vorbesc de nebunie, dar sunt nevroze care se pot manifesta asa. Pentru ca psihologi buni nu stiu, iti spun ca maslul si acatisul Maicii Domnului, spus 40 de zile, te poate ajuta.

| kanechy a răspuns:

Hei, pentru inceput este crucial sa stii ca toate cosmarurile sunt rodul fricii noastre, cel mai probabil este ca astea sunt cele mai mari temeri ale tale si in legatura cu ce se petrece in cosmar sa stii ca are cu siguranta un inteles dar cred ca cel mai bine ar fi sa ti le spun pe privat. Inca un lucru, cel mai bine ar fi daca ai incepe prin ati controla visele asta fiind simplu prin ati impune ca poti actiona si modifica visele si cosmarurile, sper sa te ajute.

| BlackBi a răspuns:

Urmeaza sfatul celorlalti si du-te la biserica. Nu e de alta, dar sa nu prinzi o trauma, sau mai rau sa iti fie frica sa te duci in parcuri sau celelalte. Dar nu uita, toate visele sunt imaginatia ta, in doar cateva minute. Este visul tau, incearca sa il schimbi. sa iti inchipui ce e mai frumos. Sau chiar inainte de a mai aparea acel om sa iti zici ca te trezesti. Toate visele sunt create de catre imaginatia ta, tie a inceput sa iti fie frica si imaginatia iti joaca feste in fiecare seara. Dar nu uita ca visele se pot schimba, da-ti seama ca esti in vis, si nu in realitate cum crezi de fapt si schimba-l. Si daca cauti un raspuns un psiholog este mereu acolo sa te ajute, la scoala. nu uita. Tu iti controlezi visele, eu nu prea am cosmaruri, nici nu prea visez. Dar cand o fac, daca ceva ma sperie, incerc sa il schimb, daca nu pot, ma trezesc. Bafta ^^

| redrosegirl explică (pentru BlackBi):

Nu pot controla visele atat de mult incat sa scap de ele. pur si simplu nu pot trezi sad Ma trezesc abia cand sunt intr-un pericol foarte mare sad
La biserica am fost si preotul nu crede ca e posibil asa ceva. la psiholog m-as duce dar toti ma cred nebuna crying Daca as mai fi fost in liceu as fi vorbit cu psihologul dar am terminat liceul acum 3 ani.

| BlackBi a răspuns (pentru redrosegirl):

nu conteaza, te duci la vechiul tau liceu si te descarci. Si eu m-am dus la psiholog si nu imi este rusine, acolo simt ca ma descarc, simt ca cineva ma asculta si ma poate ajuta. Du-te nu trebuie sa iti fie rusine, nu te crede nimeni nebuna daca te duci

| PanaDeIdei69 a răspuns:

Si eu visez chestii de genu' asta dar nu ma plang.
M-am obisnuit, cand eram mic, visam numai chestii din astea, oameni nu stiu cum morti mna..si mi-a trecut, nu-mi mai este frica cand visez mereu chestii dintrastea.

De recomandat, sa te duci la un preot, sa te spovedesti si-ti v-a trece.

| redrosegirl explică (pentru PanaDeIdei69):

Am fost la biserica si tot nu am scapat de ele. ba din contra sunt tot mai dese si groaznice sad

| Coma21 a răspuns:

Incearca un psihiatru

| alchimistuinfinit a răspuns:

Du-te la un psiholog, fara gluma.
Te poate ajuta, sau sa iti prescrie un tratament sa iti spulbere cosmarurile astea.

| redrosegirl explică (pentru alchimistuinfinit):

Pff. deja prietenii si familia ma cred nebuna crying Imi zic ca nu am nevoie de psiholog sad

| Pain4Souls a răspuns:

Se zice ca cosmarurile sunt mai rele pe cit este mai firg in camera deci incearca sa fie cit mai cald happy sau daca nu merge pleaca la biserica.

| redrosegirl explică (pentru Pain4Souls):

Nu cred asta. laughing E chiar foarte cald in camera si daca ar fi fost asa cum spui tu as fi avut vise urate doar in anumite perioade ale anului dar eu le am tot timpul sad

| madalinalove3226 a răspuns:

Eu as zice sa sa te duci la un psiholog si sa cauti pe diferite site-uri despre aceste vise si ce inseamna!
P.S:Imi pare rau de tine :'(

| DeliaDelyDede a răspuns:

Buna, probabil cineva iti transmite ceva... Gandeste-te mai amplu. Cine iti face rau? Ai grija, nu te mai expune! Nu mai merge in mall-uri! Mergi la biserica pana la urma! Aprinde lumanari, bea agheazma, mananca dimineata anafura, roaga-te in fiecare seara, Daca esti prea obosita un,, Doamne ajuta!'' ajunge! Ai grija de tine, cand vii de la scoala zii mamei/tatalui tau sa te astepte! Ai mare grija.

| ancaraluca a răspuns:

Hey! eu cred ca cel mai bine ar fi sa te duci la bisrica. Ceva de genul am patit si eu si m.am dus o bucata de vreme buna la slujba Sfantului Maslu sau mai poti vorbi cu un preot sa iti citescca un obiect vestimentar pe care sa il poti dupa aceea. Sper ca te.am ajutat happy

| redrosegirl explică (pentru ancaraluca):

Buna! Am fost si fara rezultat happy Preotul nu crede in asa ceva. mi-a zis ca nu e posibil sa am asemenea vise sad

| ancaraluca a răspuns (pentru redrosegirl):

Eu am fost si la a mine a avut rezultat., poate mai depinde si de preot...nu stiu ce sa iti spun mai exact...imi pare rau sad si speri sa scapi de aceste cosmaruri cat mai repede

| AxX3L a răspuns:

Hey,am citit undeva sau am vazut un documentar ( nu mai stiu exact unde ) despre vise. De acolo am aflat ca visele de cele mai multe ori nu reprezinta nimic altceva decat eliberarea subconstientului, si prin asta ma refer la faptul ca subconstientul incearca sa iti spuna pe ce plan trebuie sa progresezi sa exersezi. Din cate am inteles visele sunt determinate de o anumita parte a creierului si sunt o refulare a ceea ce gandim chiar din cele mai adanci locuri din memoria noastra si tot ceea ce visam sunt lucruri pe care le-am vazut in realitate pe parcursul vietii si care raman stocate undeva acolo in creier iar mai apoi sunt imbinate si utilizate de subconstient pentru a transmite un mesaj, de exemplu nevoia de siguranta si ca ar trebui sa ai mai multa grija de tine din cate am inteles din povestea ta. Eu iti recomand sa mergi la un psiholog o sa te ajute mult. P.s. daca gresesc cu cv din ceea ce am zis va rog sa ma corectati big grin Bafta cu problema

| Mihay43 a răspuns:

Du-te la un psiholog iti va recomanda ceva. Sper sa rezolvi problema. Mult noroc.

| Cristyanno21 a răspuns:

Salut, eu zic ca este o problema.
Iti recomand sa nu te mai uiti la filme Horror si cu Crime deoarece aceste filme se pare ca te-au speriat foarte tare.
Incearca sa te relaxezi in fiecare zi sa nu te mai gandesti la acestea si inainte sa adormi sa te gandesti la ceva frumos si sa vezi ce nu este bine in viata ta si sa remediezi aceasta problema.
Daca nici asa nu trece ar trebui sa apelezi la un psiholog

| martynenko a răspuns:

La un psihiatru pleaca el o sa sati s[uie ce si cum mai dedailat si o sati scrie ce pastile trebuie sa urmezi o sa treaca cosmarurile si de fiecare data cin visezi sa stii ca e un vis si nu ceva mai mult doar un vis unde poti sa devii oricine chiar tu poti sa-l ucizi pe acest maniac din visurile tale succes))

| redrosegirl explică (pentru martynenko):

Multumesc pentru raspuns happy

| PaulaFilip007 a răspuns:

Si mie imi plac cosmarurile am avut cateva. E destul de rau... Si daca vrei, te ai putea duce la psiholog ca sa iti recomande ceva. Dar eu zic ce as face in locul tau... Mi-as ocupa toata ziua cu multe alte chestii care ma fac happy si ma distrag. Ar trebuii sa faci si tu asa, ca noaptea constientul si sub-constientul tau sa nu mai fie distras de chestii de genul. Infine, inca ceva. Citeste mult. happy

| pufosilla459021 a răspuns:

Aceste vise pot insemna ca cineva iti vrea raul. sau sa iti faca ceva rau. ai grija cu cine esti prietena, eu stiu doar ca la un vis adica cosmar nu este bine sa te visezi cum te omoara, ai grija de tine, ar cam trebui sa mergi la psiholog ..cred ca el stie mai multe, si s-ar putea ca cineva sa creada ca tu stii ceva si vrei sa il/o faci de ras, si vrea sa se razbune nu neaparat sa te omoare, ai grija!