| alice4stars a întrebat:

Am sau nu nevoie de ochelari? :
Atunci cand citesc am tendiinta de a apropia cartea,pentru a vedea mai bine
Uneori,atunci cand privesc,vad încețoșat
Cand citesc,si este partial lumina in camera,trebuie sa mai aprind si veioza.
Am nevoie de ochelari, picaturi sau nu este nimic? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Irinamujoperufe a răspuns:

Cu siguranta ai nevoie de ochelari. Dacaiti este greu sa citesti de aproape vei purta un anumit tip de ochelari pentru distante mici, iar pe acestia ii vei purta la citit, daca nu vezi la distanta, ochelarii vor fi permanenti! Picaturi ti se vor pune doar in timpul controlului. multa sanatate!

| alice4stars explică (pentru Irinamujoperufe):

Pe bune! Arat ORIBIL cu ochelari! Sigur îmi trebuie? Dar tu ești medic? Mulțumesc pentru sfat, oricum. Cel mai grav mă afectează atunci când citesc și nu aprind veioza. De fapt doar în câteva zile mi s-a întâmplat chestia cu ochii intetosati, și am mai avut și simptoza durerea capului și ochii obosiți, dar mi-a trecut. De la depărtare văd destul de bine, dar uneori am avut acea intenție. Mulțumesc și sa îmi răspunzi la acest mesaj :-)

| Irinamujoperufe a răspuns (pentru alice4stars):

Sigur nu am de unde sa stiu, pentru ca nu te cunosc, doar ca din simptomele spuse de tine, inproportie de 80-90% da, ai nevoie. FA-ti o programare si mergi la un meic oftalmolog. o alta varianta sunt si lentilele de contact care nu se vad, dar sunt ceva mai scumpe si mai pretentioase.

| alice4stars explică (pentru Irinamujoperufe):

Multumesc! Mai vorbim

4 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Numai un medic oftalmolog iti poate pune un diagnostic.Mergi la control.Nu neglija.