| SchiZz20CMrecords a întrebat:

Buna TPU am si eu doua intrebari sper ca o sa ma puteti ajuta.
Am inregistrat la studio pana la ora asta si acum am ramas fara voce! ma doare foarte tare in gat si de abia inghit.Ce as putea sa i-au pentru durere?
Si intrebarea a doua e, de vreo 3 zile ma usutura foarte tare gingia de sus cateodata imi mai curge si putin sange si nu stiu de la ce e asa.Ma spal normal pe dinti deci nu cred ca e de la asta problema.
Oare e grav? Ce sa i-au ca sa treaca?
Nu ma trimiteti la dentist si asa mi frica numa cand ma gandesc.
Un tratament natural de as putea face acasa daca se poate.
Dau funda la cine ma ajuta!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BonCoeur a răspuns:

Salut.Pentru prima intrebare,incearca sa iei o pastila pentru gat timp de cateva zile si vezi cum evolueaza starea acestuia (Trachisept, Strepsils sa iei premium ca e foarte bun, Faringosept etc). Pentru a doua intrebare incearca sa te speli mai usor cu periuta in zona cu problema si foloseste o pasta de dinti pentru intarirea gingiilor (Parodontax, Signal pentru gingii, etc).

| SchiZz20CMrecords explică (pentru BonCoeur):

Multumesc!
faza cu gatu am rezoltat-o cu Strepsils sunt foarte bune.La gingi mai am de lucru

| BonCoeur a răspuns (pentru SchiZz20CMrecords):

Ma bucur ca ti-am putut fi de folos! happy

4 răspunsuri:
| danielaxyz a răspuns:

Tinctura de propolis pentru gat
glicerina de la farmacie pentru gingie

| Devyd a răspuns:

In legatura cu gingia,si eu am patit si ma spal regualt pe dinti,dar serios ai trebui sa mergi la dentist,iti va prescrie ceva,pentru nu ai carii asa ca nu are ce sa te doara,infrunta-ti frica.
In mod normal pentru sangerari la gingie, iti va prescrie ceva, nu o sa iti faca nimic care sa te doara.
Iar in privinta primei probleme, consulta medicul de familie, nu te lua dupa ce spune unu si altu ca niciunul dintre ei nu sunt doctori.
Bafta.