| alexy15 a întrebat:

am si eu o intrebare des intalnita...cum as putea sa scap de acnee. Poate fi alimentatia de vina? daca da ce ar trebui sa mananc sau ce sa nu mananc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Are și nu prea are un rol în dereglarea hormonală specifică vârstei adolescentine, trebuie consultat dermatologul cu trimitere de la medicul de familie.
Pa, pa.

| JeSa a răspuns:

Da, alexy15, poate fi si alimentatia de vina, dar du-te la dermatolog sa-ti ofere indicatii eficiente si corecte... Asta pentru a nu-ti agrava tenul cu alte solutii neadecvate, si a te complica mai tare, decat esti acum.

Iti urez bafta.

| AlinaaAli a răspuns:

Buna,
Intra-devar, si alimentatia poate sa fie de vin pentru acnee!
De exemplu alunele, semintele, samburii de bostan, chipsurile, si toate astea, au foarte multe uleiuri vegetale care provoaca acneea, asta o stiu de la un medic! Deci, daca reusesti sa te abtii de la astea e destul de ok!
Dar, poate sa fie si dereglare hormonala si din aceasta cauza sa iti iasa cosuri, se mai poate si din cauza de la ceva infectie in corp, care la tine se manifesta asa, sau poate sa fie din cauza varstei, toate avem odata si odata cosuri si ne plangem de ele!
Incearca sa mergi la un dermatolog daca vezi ca se inrautateste situatia, si incearca s te speli zilnic pe faza cu ceai de musetel sau de busuioc! sunt foarte bune pentru fata!

| grosunicolae1970 a răspuns:

Poti merge la institutul Cantacuzino sa incerci un autovaccin da rezultate bune

| alex882 a răspuns:

Alimentatia este principala cauza. Mereu imi apar cosuri dupa ce consum:
- cipsuri, ciocolata si produse din patiserii
- mancare de la fastfood (inclusiv mec si alte)
- mancaruri picante
- sucuri acidulate (mai ales coca-cola)
Te incurajez sa bei cat mai multa apa si sa mananci legume si fructe proaspete. Vorbesc din experienta si mi-ar place si imi doresc la randul meu sa aflu mai multe informatii despre acest subiect.