| nestiy a întrebat:

am si eu o intrebare.
Pe nara dreapta respir mai greu de cat pe cea dreapta. Si cateodata nici nu pot sa respir. E ca si cum ar fi infundat. Ce pot sa fac, e destul de enervant. Mi-am suflat nasul am incercat tot ce se putea. sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RazvanBaranguta a răspuns:

In primul rand, ai grija ce scrii. Ai scris ca respiri mai greu pe nara dreapta decat pe nara dreapta.

In al doilea rand, cumpara-ti un Mucosolvan.winking

| nestiy explică (pentru RazvanBaranguta):

rolling on the floor) Mersi! "mai greu pe nara dreapta decat pe nara dreapta" rolling on the floor)

19 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Probabil deviatie de sept, mergi la doctor si, cand poti, faci operatie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai nasul infundat, adica numai o nara cateva zile si apoi alta nara urmatoarele zile, ai polipi.Cand esti la dus si ai senzatia ca te sufoci, nu ai aer, e semn ca ai polipi.

| Neverrrrrr a răspuns:

Daca nu ai răcit e posibil sa ai deviație de sept sau polipi, una din ele.
In ambele necesita operație, deviația de sept reprezintă pe scurt creșterea strâmba a septului.
Fa un control.

| BogdanSVPetc a răspuns:

Deci ar fi 3 solutii:
-esti in perioada unei raceli;
-ai polipi(se observa si dupa structura nasului)
-ai apa la plaman si asta ar fi mai grav, fa un control.

Sper ca am fost util, dai fundita?

| Neverrrrrr a răspuns (pentru BogdanSVPetc):

-Din spusele lui Nestor32 e clar ca nu este racit.
-Serios? polipii se afla in susul gatului, nu au ce căuta in cavitatea nazala, la sept nu se observa mai deloc pentru un oscior ci doar daca te duci la medic.
-Are apa în plămâni happy, si nu e mort inca pentru ca azi e pastele happy, penala asta.

| nestiy explică (pentru Neverrrrrr):

laughing Buna asta bah!

| nestiy explică (pentru Neverrrrrr):

Multumesc tuturor pentru raspunsuri! big grin

| BogdanSVPetc a răspuns (pentru Neverrrrrr):

Nu eu ma refeream cum se simte el in nas,si nu precizeaza clar ca nu e racit,si daca nu stii ca oamenii pot avea apa la plaman(cum spunem noi oamenii mai simpli)ca nu stiu exact denumirea corecta,documenteazate pe net,si apropo desteptule eu am deviatie de sept si repir foarte bine,mai stiu o fata care are,si n-are probleme cu respiratia, deviatia de sept, afecteza aspectul nu respiratia, sau tu ce deviatie vrei, sa fie rupt nasul si bagat in craniu pe gat ca sa nu mai poti respira.Inteleg,ai facut asta sa nu risti sa pierzi funda, dar ai pierdut-o laughing

| Neverrrrrr a răspuns (pentru BogdanSVPetc):

Zici ca nu afectează respirația, omule tu de unde vii? din societatea omeneasca sigur nu.Ai aceasta afecțiune si nici nu știi ce e trag concluzie,de aceasta sufăr si eu,eu am dificultăți in respirație destul de ridicate.
Aceasta afecțiune presupunenca septul nazal (peretele care desparte fosele nazale) este deplasat spre stânga sau spre dreapta si simptomele sunt destul de neplăcute.
Nu te naști cu deviație de sept,nu este cronica, o poți căpăta din urma unui traumatism, lovituri la nivelul septului si cel mai des la o dezvoltare proasta.
Tu spui ca pe tine nu te deranjează doar pe moment desigur ca nu..., caci probabil la tine e sa spunem așa,, la inceput''si nu te afectează inca.
Tu nu ști ca bolile avansează? Daca chiar suferi de aceasta afectiune o sa ai niste simptome nasoale mai tarziu.Aspectul este afectat extrem de rar, al meu si al fratelui meu care a fost operat vara aceasta de deviație, deloc.Si eu ma mir când tu zici ca nu ai niciun simptom,dar cum ți-ai dat seama ca ai așa ceva? Te-a căutat medicul in nas la întâmplare sau inventezi tu ceva?
Îți spun ce te așteaptă:
Nopți nedormite,congestie nazala,dureri de cap,infecții,sângerare,polipi,cefalee; dar desigur,sunt persoane care nu au aceste simptome dar rar.
După cat de interesant te dai,nu ai o vârstă înaintată deci nu te afectează natural inca,ai grija cum te exprimi si daca nu ai observat,Răzvan a primit funda inainte de a raspunde eu, mult mai mult ca nu ma intereseaza.
,, Ai făcut asta sa nu riști sa pierzi funda, dar ai pierdut-o'', ce sa înțeleg din asta? deci chiar daca nu postez am o anumită șansă de a câștiga cârpa aia?

| BogdanSVPetc a răspuns (pentru Neverrrrrr):

Ma rog,sa zicem ca e cum zici tu, tata are și el, și de ce n-are nimic, nici n-am citit răspunsul tău tot ca e cam lung, nostru ce ai tu, eu n-am nimic.Aici la noi au multi asa ceva, și nimeni nu se plânge, și dacă a să mă deranjeze am sa ma operez și gata.Mulțumit?

| BogdanSVPetc a răspuns (pentru Neverrrrrr):

Nu,nu inventez nimic domnule doctor laughing).
Am nasul.mare și nu ma doare nimic, știu ca am deviatie pentru ca m-a trimis o doamna doctor stomatolog, la o alta doctorița pt.nasuri(ca nu stiu cum se zice,dar ai putea sa-mi zici tu,și poate îmi zici și denumirea științifică ca și-așa scrii mult).
Eu nu încerc sa obțin funde, încerc sa ajut și având în vedere ca poate as merita, de ce sa nu întreb?
Alții, uita, sau nu au auzit de asa ceva.

| Neverrrrrr a răspuns (pentru BogdanSVPetc):

ORL se numeste. OtoRinoLaringologia este specialitatea chirurgicala care diagnosticheaza si trateaza afectiunile nasului, gatului si urechilor.
Eu m-am băgat pentru ca ce spuneai tu nu prea avea sens,daca nu știi nu răspunzi,iar daca răspunzi băgând pe cineva in ceata in orice caz am voie sa postez oriunde.
Citește si vezi in răspunsul meu lung caci ți-am scris simptomele sau afectele acestei afecțiuni, osul acela se strâmba nu se umfla ca un balon.
Spui cu mândrie,, am sa ma operez si gata'"? trage un ochi la operația de deviație de sept, nici nu cred ca ai curaj sa te uiți, dapoi sa te operezi.90% din populația adulta suferă de deviație de sept, eu cred ca peste 95% de persoane au auzit de deviație de sept, poate tu trebuie sa te documentezi.

| BogdanSVPetc a răspuns (pentru Neverrrrrr):

Da mai lasa-ma cu teoriile tale, in caz ca n-ai observat am citit tot, pentru-ca am zis de funda si tu ai descris-o la final.Sigur 90% din populatie se c@c@ pe ea de durere si se opereaza toti. Eati prea fricos de tot ce vezi in jur si iei in seama prea multe.
Ce e asa grav la o operatie,toate arata urat, logoc, dar asta nu inseamna ca daca ma uit la o operatie, in care scociora doctorii in nas si se vede o parte din craniu ma sperie, mai taci macar.

| nestiy explică:

Scuze ca am dat funda prea repede. Oricum va multumesc tuturor inca odata! :3

Răspuns utilizator avertizat
| ălacumarfa a răspuns:

Filozofic si profund. Imi dai funda?