| Alverto a întrebat:

Salut, ce ar putea fi oare? Respir greu un plămânul drept (mai exact cu nara dreapta)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ineys a răspuns:

Nu am auzit de capacitatea de a simtii cu ce plaman respiri.
Majoritatea persoanelor, chiar marea majoritate respira predominant pe o singura nara. Exista un ciclu, in jur de 40 de minute respiri pe o nara, apoi se schimba si tot asa. Asta nu inseamna ca pe cealalta nara nu respiri deloc, doar cantitatea de aer care intra pe acolo e mai mica.

| Alverto explică (pentru Ineys):

Da am auzit de asta, doar că eu mă refeream că dacă astup nara dreapta nu mai respir deloc, și dacă fac concomitent respir

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Posibil este infundata.

| Violleta2022 a răspuns:

Nara dreapta poate fii infundata din cauza unei raceli, gripe sau a sinusurilor inflamate, dar nu are nicii o treaba nara infundata cu plamanul (plamanii).
Iata un motiv f serios sa stai izolat in casa!
Fa inhalatii cu aburi calzi si ulei de eucalipt, bea ceai cald cu miere de albine si lamaie, ia paracetamol si stai in pat, la caldura.
Insanatosire grabnica!

| Alverto explică (pentru Violleta2022):

Nu am nimic altceva :/ dar mersi oricum, și app acum mi-am amintit că așa mi se întâmplă câteodată noaptea iar după 10-20 min pot sa respir perfect, iar acum nu mai am nimic

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Caile respiratorii se unesc, nu corespunde fiecare nara unui singur plaman.
Du-te la medicul de familie daca te simti rau.
Sau, potrivit situatiei din tara, ar trebui sa il suni inainte, sa discutati putin, si sa stabiliti daca trebuie sa mergi pana la cabinet, sau nu.

| Alverto explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu frate stai liniștit, nu am nimic de genul. Ar trebuii sa fac asta dacă: am febră, tușesc, mă doar capul, îmi curge nasul etc (eu doar am o nara înfundată)

| floresdemayo a răspuns (pentru Alverto):

Folosește picături nazale, dacă simți că nu poți respira din cauza unei nări înfundate.
Până când vei ajunge la farmacie, foloseste o metodă naturală: http://www.libertatea.ro/stiri/cum-iti-desfunzi-nasul-2102416

| Alverto explică (pentru floresdemayo):

Da mersi de sfat

| StefanDrg a răspuns:

Corona virus. suna la 112

| Alverto explică (pentru StefanDrg):

Mă faci să râd, omule mă gândesc că ai și tu un IQ mai mare din moment ce ai un punctaj de 18k

| StefanDrg a răspuns (pentru Alverto):

Tocmai, era o gluma