| Florenta16 a întrebat:

Am si eu o mare problema.
Mie imi vine ciclu neregulat de 3 ani incoace, cu pauze de aproape 3 luni si uneori si mai mult. Daca ati putea sa ma ajutati si pe mine sa imi spuneti ce sa fac si daca a mai trecut cineva prin asta, sa imi spuna cum s-a rezolvat.
Am dureri mari cand imi vine si se scurge mult. si inchis asa la culoare.
Multumesc la tuturor daca imi veti raspunde!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Din păcate, ai motive de ÎNGRIJORARE!
Este posibil să fie vorba de un chist ovarian sau ovare polichistice :(

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - dacă au mai fost astfel de întârzieri şi în trecut - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană sau una vaginală pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Dacă este vorba de chist o să-ţi prescrie un tratament cu tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni ( până se dizolvă chistul respectiv ) şi control periodic ( din 3 în 3 luni ).

Dacă NU este chist atunci îţi va prescrie tratament cu Duphaston pe 10-30 zile ( eventual chiar pe mai multe luni ), după care o să-ţi vină regulat menstruaţia.

De asemenea, dacă ai dereglări menstruale dese, poţi să bei ceai ( sau tinctură ) de creţişoară şi/sau ceai de coada şoricelului - vezi informaţii la linkul :
http://www.formula-as.ro/......ului-10059

http://tratamente.naturale.din.plante.alb.ro/......um%29.html

http://www.formula-as.ro/2010/923/medicina-naturii-44/cretisoara-12562

Ori ceai sau tinctură/extract din/de mlădiţe de zmeur - vezi detalii la linkul :
http://magazin.remediu.ro/ceai-zmeur-frunze-50-gr-dacia-plant-683.html

http://www.naturaplant.ro/produse/591/Extract_din_mladite_de_Zmeur

http://www.sanatate-si-frumusete.ro/....../index.php

Aceste ceaiuri NU exclud un control ginecologic!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune.

| neutrino a răspuns:

Chiar daca ai fost sau nu cumintica, tot la medic trebuie sa ajungi, nu apleca urechea la sfaturi cerute si primite pe marginea santului, pentru ca nu te poti juca cu sanatatea ta.

| Florenta16 explică (pentru neutrino):

Da, am fost cumintica daca te referi la "chestia" aia. nu am facut-o.
Dar mie imi e frica sa ma duc si la medic. nu stiu ce proceduri imi vor face acolo, adica am asa o idee, dar tot mi-e frica.

| Foxglove13 a răspuns:

Daca ai sub 16 ani, e normal..si mie mi s-a intamplat la 13 ani si m-a dus la doctor si a zis ca aveam hemoragie.
E normal sa-ti intarzie.Asa e in primi 2-3 ani pana ti se regleaza(pe la 16-17 ani)
Totusi.te sfatuiesc sa-i zici mamei tale sau unei rude apropiate si sa mergeti sa te consulte in caz ca e ceva mai grav.

| Florenta16 explică (pentru Foxglove13):

Nu am sub 16, am 17. si deja se fac 4 de ani de cand mi-a venit.