| LenaCresida a întrebat:

Am si eu o nelamurire. Vreau sa slabesc aproximativ 10-15 kg, si vreau sa o fac intr-un mod sanatos. Adica nu vreau sa ma opresc din mancat sau chestii din astea drastice. Nu prea am timp sa fac sport, dar merg mult pe jos si urc scari si chestii de genul acesta. Mentinonez ca sunt in crestere. Ce as putea sa fac, sa mananc? si cam cat timp mi-ar putea lua? In jur de 2-3 luni ar fi ideal, dar cum am mai zis, nu vreau nimic drastic.
Multumesc mult si imi cer iertare pentru eventualele greseli gramaticale.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Manca multe proteine si mai putini carbohidrati, si fa sport vrei program de sport?

| Meптαʟıтч a răspuns (pentru RAY):

"vrei program de sport?"
M-ai făcut curios.Ai putea să mi-l dai(aici sau pe privat)?

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce vârstă/înălţime/greutate ai acum, pentru ca să vedem dacă este necesar să slăbeşti.

INDICĂ aceste detalii, apoi mai vedem...

Toate cele bune.

| dannyel86 a răspuns:

O scadere in greutate ideala se face in timp, nu pe regim rapid si cu mancare in orice cantitate. Daca mergi pe jos e foarte bine, chiar daca nu faci exercitii la sala sau acasa. Simplu fapt ca te deplasezi inseamna consum de energie. Nu stiu cat poti slabi in 2-3 luni (depinde de metabolism), dar daca incepi un astfel mod de viata, incearca sa nu te abati de la el. Din cate am auzit/incercat, poti manca orice, dar portia zilnica sa fie micsorata, cu foarte putina paine sau deloc (mai ales dulciurile!). Cate putin din fiecare ar fi ideal, fara insa sa te infometezi! ps: 10-15 kg in trei luni se obtin doar cu pastile minune, nu cu un regim sanatos.

| EllaMazerschi a răspuns:

Sa stai degeaba si sa slabesti nu vrei? daca vrei sa slabesti atat trebuie sa te apuci cat de cat serios de sport

| vlad11222343 a răspuns:

Incearca sa faci mult sport si sa bei regulat apa si sa mananci multe salete de fructe (Fara frisca sau altceva)Salate de legume daca nu iti plac poti manca si fructe si legume incearca sa nu mananci multa carne sau alte grasimi daca mananci iaurt ai grija sa fie foarte slab gen 20% grasime sau maxim 50% grasime. Spec ca ti-am fost de ajutor

| Betii69 a răspuns:

Buna! Si mama a tinut dieta asta iar in 13 zile a slabit 20 kg.
Este foarte eficienta.
Sper ca te-am ajutat. Funda? :* :x
https://www.google.ro/......https?/url

| RAY a răspuns (pentru Betii69):

Fi serioasa cum sa slabeasca 20 de kg

| SLideLO a răspuns:

Uite pagina asta: https://www.facebook.com/profile.php?id=234543670085007&ref=ts&fref=ts -eu am slabit datorita ei si e chiar ce vrei tu. sper ca te-am ajutat!

| BiancaPavel a răspuns:

Te-ai putea duce la un nutriţionist care iţi va face o dietă personalizată, dar dacă nu faci sport nu va fi foarte eficientă.O dietă foarte bună pe care o poţi găsi pe internet este dieta Dukan cu ajutorul căreia poţi slăbi foarte multe kilograme in puţin timp. Sper că ţi-am fost de ajutor.