| anonim_4396 a întrebat:

Salut! Mi-am dat jos aparatul dentar si aveam niste pete foarte albe pe dintii laterali, care nu se duceau deloc.
Dentistul mi-a zis sa aplic in fiecare seara o crema pe dintii cu pete. Si asa am si facut.

Am cautat pe net si multe surse ziceau ca e ceva numit demineralizare.
Problema e ca dupa un timp de dat cu crema aia, petele albe s-au dus si au aparut unele galbene (stiu, ciudat lol).
O sa merg la dentist ceva mai incolo, dar pana atunci ma intrebam daca vi s-a intamplat si voua si daca da, daca mai trece.
Aici e o poza in care se vede dintele cu pată:

https://imgur.com/a/WZvgQTg

(E asa la ambii dinti laterali si am observat ca sunt si putin mai galbeni decat restul, chiar daca ii spăl la fel pe toti)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| dullcat a răspuns:

Am patit si eu fix asa, dupa ce mi-am dat jos aparatul dentar. Insa medicul dentist la care am fost nu mai da niciun semn de viata, zici ca s-a mutat in alta tara. Urmeaza sa merg la un alt medic dentist sa vad daca se poate rezolva problema.