| DrTerrible a întrebat:

Am si eu o problema cu smatul dintiilor am obs ca tot timpul cand beau pepsi/cola 1 2 zile dupa pot manca cu greu unele alimente din cauza smaltului si uneori si cand nu beau cola s-au pepsi la fel. Imi puteti da o idee s-au o pasta de dinti buna pentru aceasta problema?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| UnCorpSanatos a răspuns:

Lasa cola si pepsi daca nu vrei in vreo 5-10 ani sa mesteci cu o proteza,
pasta de dinti buna parodontax sau sensodyne, dar daca folosesti o pasta de dinti buna acum si te speli odata la saptamana in fiecare seara adormind dupa un pahar de cola, sa nu crezi ca o sa aiba vreun efect benefic.

5 răspunsuri:
| RobyJeray1428 a răspuns:

Iti sugerez sa nu bei sucurile reci. Tocmai din acest motiv smaltul se poate slabi. Mai exista posibilitatea sa fie si din cauza acidului, unele persoane au flora dintilor mai sensibila. Eu iti sugerez sa bei mai putin pepsi si cola si o perioada sa bei sucuri fara acid(naturale) vei vedea ca va avea efect. In caz ca durerea continua consulta un dentist.

| RobyJeray1428 a răspuns:

Si Funda mea?

| DrTerrible explică (pentru RobyJeray1428):

Pai am dat la primul raspuns nu ma asteptam sa mai primesc scuza'ma! dar am sa mai pun intrebari si daca rasp..ai o funda asigurata! Scuzele mele

| RobyJeray1428 a răspuns:

A da scuze mie mi-a aparut ca eu am comentat primul.