| anutsaa a întrebat:

Am şi eu o problemă. Ieri am fost toată ziua la piscina, de la 14:00 până la 19:00 şi na, am stat în soare. Pe deasupra, nu am mâncat absolut NIMIC! Şi acum, mă simt foarte foarte rău. Am stări de vomă, tremur foarte tare, mă doare stomacul, ameţesc şi de-abia pot să merg. Credeţi că am făcut insolaţie? Dacă da, ce aş putea face să mă simt mai bine? Vă rog, ajutaţi-mă!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Maariiaa a răspuns:

Bună.

Expunerea la soare a fost destul de lungă. După cum știi,sunt multe radiații și soarele este foarte puternic.
Ai făcut insolație cu siguranță! Trebuia să mănânci ceva ușor și gustos.
Ca să te simți mai bine mănâncă foarte ușor(salate,fructe,legume),consumă multe lichide(apă,sucuri naturale), fă un duș răcoritor și stai în pat. Poți să iei o pastilă de nospa pentru vomă. Încearcă să bei și un ceai îndulcit cu miere, ajută foarte mult organismul și imunitate.
Exact așa au fost și stările mele când am făcut insolație și mi-a trecut cu ce ți-am spus mai sus.

Sper că sfaturile mele te vor ajuta.
Numai bine!

8 răspunsuri:
| Oxanna a răspuns:

Am patit si eu asa, si dupa am lesinat la Biserica. au chemat o ambulanta, m`au dus la spital si mi-au facut o perfuzie cu glucoza, mi-au luat glicemia, si mi-a fiost mai bine, sfatul meu: stai in casa, bea muulta apa, fa un dus rece si stai in pat, daca nu te poti misca ca iti faci mai mult rau.

| cяιss a răspuns:

Ai facut insolatie. happy
ia si tu niste calciu efervescent daca nu ai prin casa mergi la farmacie si intreaba ce poti lua.

| fetitaCUPiscoturile a răspuns:

Foarte bine ma bucur pentru tine poate alta data o sa te inveti minte sa nu mai stai la soare! Daca mai faci si un cancer de piele e si mai bine mai scapam de niste persoane care fac umbra pamantului degeaba!

| andreeadag a răspuns:

Mergi la spital, draga mea! Nu e de joaca cu aceste situatii si in plus radiatiile in aceasta perioada sunt foarte mari!
Multa sanatate!:*

| 5SOS a răspuns:

Da ai facut insolatiesad unii ajung la spital din cauza la asta; eu ieri am fost la piscina dar nu am stat la soare; era o piscina acoperita si foarte bine m-am distrat pe viitor iti recomand sa mergi la piscine acoperite cand e mult soare afara; mai bine dut-e la doctor o sa stie el ce iti trebuiewinkingca sa iti treacahappy.Pa!

| Michell_7762 a răspuns:

Ar trebui sa te duci la urgenta! data viitoare fi mai atenta.

| anutsaa explică:

@GoldenBrau, nu te-a obligat nimeni să-mi citeşti întrebarea. Acesta este un site pe care putem să ne spunem problemele, ne putem ajuta între noi. De-asta se şi numeşte"Toţi Pentru Unu". Aşa că dacă nu îţi convine ceva, du-te şi cântă la altă masă, te rog!

| GoldenBrau a răspuns:

Ma doare capu, ce fac?
imi vine sa fac treaba mare, ce fac?

innebunesc cand vad asemenea intrebari, alooo, admini, nu mai aprobati domnilor asemenea intrebari ca se duce naiba tot site-ul, ce bine mergea la inceput!