| numeutilizator194 a întrebat:

Doresc raspunsuri serioase, am 15 ani si ma doare stomacul de 5 zile incontinuu si am stari de voma. N-am vomat pana acum ca nu mananc decat biscuiti simpli si iaurt toata ziua. Daca mananc de pranz ma balonez si mi se face rau cu toate ca inainte mancam foarte mult. Acum o saptamana am mancat prea mult si am avut o stare de voma toata noaptea, n-am vomat, dar n-am putut nici sa dorm si nu mi se dezumfla stomacul. Mi-e rau si cand mi-e foame dar daca mananc orice, si o supa, mi se face mai rau si imi vine inapoi. Alaltaieri seara am avut de nicaieri o senzatie ciudata, mana stanga a inceput sa-mi amorteasca si sa ma intepe de nicaieri, am inceput sa tremur de frica si m-a tinut o ora. Ma gandeam ca e ceva legat de inima si ca nu-mi circula sangele. Am incercat peste o ora sa ma bag in pat la somn si am adormit abia la ora 5 ca mi-era frica ca o sa mor. Am dormit 2 ore, m-am trezit la 7 si nu simteam oboseala deloc. La ce doctor ar trebui sa ma duc? Si ce o sa-mi faca? Mi-e frica sa merg la doctor sa nu-mi depisteze cancer ca se potrivesc simptomele mele cu simptomele anumitor tipuri de cancer. Credeti ca as avea cancer? Ce credeti ca as putea avea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Doar un medic te poate rezolva.

| Simpatic a răspuns:

Mergi la medicul de familie numai sta, el iti va da trimitere mai mult ca sigur catre medicul gastroenterolog, dar prima data ai nevoie de cel de familie pentru un consult!
Simptomele tale se potrivesc nu cu cancerul ci cu 1000 de afectiune in zona abdomenului de la gastrita la helicobacter la cine stie ce!
Nu va mai puneti singuri diagnostice de cancer inspirati de ce scrie oricine pe net!
Multe persoane care au cancer nu au niciun simptom, afla prima data cand fac analize de rutina.
sa legam cancerul de orice fel de durere este o prostie!

| Violleta2022 a răspuns:

NU ai de ce sa fii bolnav de inima odata ce ai mancat mai mult si ai avut senzatie de voma.
Ai facut indigestie si de aici durerile de stomac.

Tine regim alimentar sever, cu supa de zarzavat sau pui, pezmet, carne fripta sau farta si fara lactate!

| dullcat a răspuns:

Buna.Cred ca ar trebui sa mergi la medicul de familie, nu sa sari aiurea la concluzia despre cancer. Dupa aceea vezi unde iti da trimitere, iti faci niste analize si incerci sa te calmezi, fiindca nu te ajuta deloc sa imbratisezi scenariul cel mai negru pana cand nu ai primit un diagnostic clar, ba din contra, iti faci singur/a mai mult rau.Sanatate!

| sammie a răspuns:

Ai gastrită dacă ți se face rău de la tot ce mănânci. Trebuie să mergi la medic să-ți prescrie un antibiotic de stomac și un regim.

| Bogdan0783 a răspuns:

Mergi la medicul de famailie, ii explici si o sa iti dea trimitere la specialist, gastroenterolog cel mai probabil. Poate fi bacterie. Legat de diagnostic nu cred ca este cazul sa mergi atat de, departe.Mai bine previi decat sa tratezi. Fara frica fugi la doctor!