| popescucarmen43 a întrebat:

Am și eu o problema mai delicata..am 16 ani sunt fata și la naștere am primit nota 7, deoarece n-am respirat din prima și asta m-a afectat la nivel neurologic dandu-mi probleme de comportament,ieri am făcut o criza de nervi cum poate avea orice adolescent din dragoste sau alte probleme, arunca paturile, tipa, urla, și din senin a început să mă furnice buza superioara și să mă înțepe și imediat mi s-o umflat.Ce ar putea sa fie? Mama spune că e vreo alergie, mi-a zis ca a facut acum 18 ani și ea așa la gură și bunicul meu de pe tata.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| Donsavas a răspuns:

Buna! Tu te-ai lovit/muscat cand te-ai enervat si poate ca n-ai observat sau nu-ti amintesti. Poate fi si o alergie, intr-adevar. Doar un alergolog poate sti. Eu inteleg ca te enervezi, nu e nimic anormal in asta. In ziua de azi, pe toti ne defavorizeaza mediul, insa daca te stii cu probleme neurologice sau psihiatrice care te afecteaza intern, ar trebui sa te tratezi medicamentos.
Pana una alta, cu sau fara medicatie, cand te enervezi sau ai o criza de isterie, nu te pune nimeni sa ai un astfel de comportament. E alegerea ta cum te manifesti. O persoana, cand se enerveaza, sparge, tipa, plange, isi reprima sau practica un sport, isi ocupa mintea cu altceva, foloseste agresivitatea intr-un alt mod. Tu alegi cum doresti sa-ti exteriorizezi furia si ce doresti sa obtii in urma descarcarii tale energetice. Nu-ti pierzi autocontrolul, ca n-ai nici parkinsonism, nici convulsii epileptice. Cu alte cuvinte, ai posibilitatea, ca atunci cand te enervezi, sa-ti folosesti nervii in folosul tau sau sa inveti sa te comporti diferit. Neuroprogramarea este posibila de la orice varsta, pentru orice.

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

De la nervi (istericale de adolescenta). Poti face si o pareza daca nu-ti stapanesti nervii.

| Violleta2022 a răspuns:

Esti sigura ca nu te-a pocnit maica-ta peste gura de ti s-au umflat buzele? laughing Sau nu-ti aduci aminte?

| MihaiNicu23 a răspuns:

Trebuie sa incerci sa nu te ma enervezi asa des sa te stapanesti.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Situatiile neplacute ar fi cazul "sa le tratezi" ca pe un film prost

Răspuns utilizator avertizat
| AlexSalling a răspuns:

Sa nu mai faci criza draga mea. A fost de la nervi, si mi-e mi s-a intamplat. M-i s-a umflat buza de am crezut ca asa va ramane. Am buze mari, dari parca erau botoxate cand m-i s-a umflat. Oricine are o criza de neri, si mi-e mi se mai intampla. Nu te enerva, nu ai idee ce iti pot face nervii.

| popescucarmen43 explică (pentru AlexSalling):

Nu mi se întâmplă des cu buza! chiar deloc, și ieri a fost prima data

| AlexSalling a răspuns (pentru popescucarmen43):

Nu conteaza. Si mi-e mi s-a intamplat doar odata, m-am enervat rau. Stii? Nu stiu daca am fost si eu afectat la nivel neurologic din cauza notei de la nastere, dat fiind ca am primit 9 fara nici-o explicatie.