| SchiZz20CMrecords a întrebat:

Buna TPU.
Am si eu o problema, nu pot nici cum sa adorm dupa ora 2 -3 dimineata!
Deja numai pot adorm la scoala, casc tot timpul imi lacrimeaza ochii si ma ustura, plus ca sunt extrem de stresata din cauza oboseli si nu ma pot concentra la ore.
Ce as putea face?
Fundita happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| CoraPersefone a răspuns:

Anuleaza contractyul cu furnizorii de net, sa vezi ce dormi apoi, Sau citeste un roman, sigur te va plictisi asa tare incat vei adromi, Doar elevii nu mai stiu ce inseamna carti. Ia incearca varianta asta!

| meriuss a răspuns:

Astenie de primavara?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Poate hiposomnia ta se datoreaza stresului(bine, ai mentionat de el), anxietatii.
In primul rand ar trebui sa nu mai consumi produse pe baza de cafeina: cafea, coca-cola alte bauturi energizante, de asemnea sunt si acele amestecuri antinevralgice pe baza de cafeina si pseudoefedrina sau fenilefrina care nu fac decat sa stimuleze activitatea creierului dar nu si imbunatateste capacitatea de concentrare.
Deci evita aceste produse!
Apoi ai putea sa bei niste ceaiuri cu efect calmant: tei, lavanda sulfina dar si ceaiuri cu efect sedativ si active in caz de stres: paducel, valeriana, melisa, pasiflora- sunt foarte eficiente daca esti stresata.
Tot impotriva stresului si lipsei de somn, ai putea sa faci un pic de sport, o data ca elibereaza endorfine cu diminuarea stresului dar o sa te simti atat de obosita incat o sa pici de somn.
La un moment dat am ascultat un psiholog care recomanda ca atunci cand nu putem dormi niciodata sa nu facem lucruri care ofera placere adica: uitat la televizor, stat pe calculator, din contra trebuie sa avem o activitate care ne displace: spalat vase, curatat scamele de pe covor, de citit o carte oribila.
In felul asta creierul cauta o portita prin care sa scape de activitatea oribila asa ca intr-un final o sa ti se faca somn.
Sper ca te-am ajutat!

| senstein a răspuns:

Nu stiu, creca fac astia experimente pe noi laughing ca si pe mine ma ustura ochii, iar cand ii frec ma apuca stranutatu si imi curg mucii laughing)

| SchiZz20CMrecords explică (pentru senstein):

Dalaughing plus ca mai si urla profesorii la tine sa te trezeasca...cand ti somnu mai dulce laughingoh go on

| AndreeaRa a răspuns:

Esti fumatoare? Daca da.incearca sa nu fumezi inainte sa te culci.
Daca nu. atunci ar trebui sa te duci la medic, poate iti va prescrie ceva.
Eu una nu pot sa dorm cand am probleme in familie, sau alte griji. Te streseaza ceva anume?

| SchiZz20CMrecords explică (pentru AndreeaRa):

Nu nu fumez...dar mai beau energizante si coca cola prostii din astea si poate si asta afecteaza in cea mai mare masura

| Elena_Ellie_1989 a răspuns:

Buna,dupa cum vezi e ora 04:05 dimineatalaughing
Si eu,acum nu am scoala, si ma culc mereu mai pe la orele 5, 6 dimineata, iar cand am scoala ma culc pe la 2-3, uneori chiar 4, si trebuie sa ma trezesc la 6:30
Multi spun,maii ales parintii mei,ca nu ne putem dezlipii de calculator,si ca din cauza lui, dar la el patesc si eu, uneori ma pun in pat pe la 23:00 sau 23:30 si incerc sa adorm,ma uit la tv sau la un film, sau poti citi o carte.
Dar tot nu adorm, se face vreo 01-02 noaptealaughing
Daca chiar ai probleme asa cu somnu [ca minelaughing,si nu cred ca suntem singurele]
Ai putea sa mergi la un doctor,sau la o farmacie sa-ti cumperi niste pastile pentru dormit, atentie, sunt pentru diferitte varste.