| 7QA3 a întrebat:

Am si eu o problema. Pe piciorul stang mi-a aparut de curand o umflatura care s-a dezvoltat pana la vreo 2 cm in diametru si 1 in inaltime. Dupa ce am aplicat un antibiotic s-a retras si aproape a disparut. A mai aparut o data si am facut acelasi lucru. L-am stors o data din greseala, a curs putin lichid transparent si atat. Ce poate fi? Aveti vreo idee ce as putea face pana sa ajung la doctor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Spala bine zona infectata dezinfecteaza si aplica local un unguent cu betadine. Daca nu cedeaza umflatura si se roseste si devine sticlos si dureros te duci la medic.Ai grija de piciorul tau!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poate fi vorba de un mic edem local ( la picior ) - vezi detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Diverse/edemul_7818

http://www.romedic.ro/edemul-membrelor-inferioare

Cauzele pot fi diverse şi trebuie identificată cea care generează acel edem.
Deci, TREBUIE să mergi cât mai curând la medic.

Toate cele bune.

| xBlindBeauty a răspuns:

Ar putea sa fie furung, cel mai e sa mergi la un medic. sanatate!