| Mitica_Irina_1989 a întrebat:

Buna,am si eu o intrebare: mi-a aparut o umflatura la subratul stang, nu ma doare, am 28 de ani nu pot sa ajung la doc pana pe 6 aprilie. Aveti idee ce poate fi? Sunt foarte speriată, va multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este un ganglion inflamat care spune clar ca este o infectie mare in corp.
Te sfatuiesc sa mergi cat poti de repede la medic, sa faci investigatii si sa primesti tratament.

| Iunix a răspuns:

Dacă e o umflătură roşie şi te doare când o atingi e posibil să fie un coş. Înțeapă-l cu un ac şi curăță-l.

| Uxellodunon a răspuns (pentru Iunix):

Sa golesti un furuncul este o procedura care nu se face acasa, ar trebui sa il goleasca un medic

| Uxellodunon a răspuns:

Poate sa fie un limfonod reactiv din cauza unei infectii in zona aia. In cazul asta ar trebui sa te doara daca il apesi, sa fie cald, sa fie mobil sau sa fie moale. Daca e o infectie cronica ar trebui sa doara mai putin si sa nu fie moale.
Daca e NEDUREROS sau/si dur poate sa fie limfom, un tip de cancer, si e treaba serioasa.
Poate sa nu fie o problema la limfonod, poate e un furuncul, care e destul de comun intalnit la subrat si e un fel de cos foarte mare si profund (ar trebui sa doara cand apesi si sa fie cald), sau poate e o tumoare benigna sau maligna cu alte origini decat cea de limfonod.

Ar trebui sa faci cumva sa ajungi mai repede la doctor, mai toate variantele necesita atentie medicala.

| Uxellodunon a răspuns (pentru Uxellodunon):

Limfonodul marit, nedureros si dur apare si in inflamatii cronice, si daca e limfom pe langa astea ar trebui sa fie foarte marit in volum.