| andrada_3947 a întrebat:

Am un baietel de 4 ani cu care am probleme cu amigdalele. Cand ii se umfla amigdalidele nu poate face caca si il doare funduletu. N stiu. are contact burta cu amigdalele? Merg la doctor si imi da antibiotice. La cererea mea am vrut sa ii scoata amigdalidele, dar la la cabintetul ORL mi s-a spus ca este prea mic de scos amigdalide, numai daca apar complicatii o sa ii scoata amigdalidele.Va rog daca puteti sa imi dati ceva informatii ce asi putea face pentru acest copilas pentru ca ma doare sufletul cand il vad asa mic si asa bolnavior. Si atata antibiotic bag in el si nu e bine deloc. Ce as putea sa fac cu el spre binele lui sa nu il mai vad suferind?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Heartless a răspuns:

Tzau
Am intrebat-o pe mama mea ce se poate face mi-a zis ca doar de la varsta de 6 ani se poate face operatie linistit.Cumperi o ridiche neagra(gasesti la piata dar cumperi doar dinaia NEAGRA) si ii faci la varf un dopulet ca de lubenita nu foarte mare sa fie incat sa incapa 2 lingur mari de zahar sau 2 de miere.
Atentie:Se pune doar ori 2 linguri mari de zahar ori 2 mari de miere, mai bun si mai de ajutor e mierea.
Dupa aceea bagi ridichea neagra intr-un pahar si il lasi cu dopul in sus pana a 2 zi, in a 2-zi el va face un fel de lichid si cu acel lichid ii dai cate o lingurita la baietel.
Atentie:Ii dai o lingurita medie nu dinaceea mica si nici din aceea mare, ii dai dinaia potrivita. Ii dai una de dimineata si una seara!
Si daca ii vei face si ce-ai de tei va fi foarte bine.
Ce trebuie sa ii dai cand i se umfla amigdalitele si nu poate face caca:Mergi la farmacie si ceri SUPOZITOARE DE CLIGEMIE PENTRU COPII!(Asa imi dadea si mama mie cand eram mica ca nu puteam sa fac)
Atentiebig grinaca nu gasesti SUPOZITOARE DE GLICEMIE PENTRU COPII poti sa ii faci linistita acasa un ceai de zahar ars si ii dai doar putin si ii va merge burtica.
Antibiotice nu-i mai da pentru ca nu ii fac bine fiind si la o varsta frageda.
ATENTIE:Iti recomand sa nu ii dai in nici-un caz mancare prajita pentru ca ii face RANA la AMIGDALE.
Mancaruri ce ii poti datongueireu, Carne de PUI FIERT!(canea sa fie doar fiarta), supa, ciorba, si cat mai multe fructe.
Evita:Ceapa, mancarurile prajite, si sa nu se raceasca ca ii umfla amigdalele.
Sper ca ti-am fost de folos si iti doresc tie si familiei tale Un An Nou Fericit si Multa SANATATE! Mult Succes, si sa Creasca Mare happy

4 răspunsuri:
| MeimeiPinguinu a răspuns:

Tzau

Am intrebat-o pe mama mea ce se poate face mi-a zis ca doar de la varsta de 6 ani se poate face operatie linistit.Cumperi o ridiche neagra(gasesti la piata dar cumperi doar dinaia NEAGRA) si ii faci la varf un dopulet ca de lubenita nu foarte mare sa fie incat sa incapa 2 lingur mari de zahar sau 2 de miere.

Atentie:Se pune doar ori 2 linguri mari de zahar ori 2 mari de miere, mai bun si mai de ajutor e mierea.

Dupa aceea bagi ridichea neagra intr-un pahar si il lasi cu dopul in sus pana a 2 zi, in a 2-zi el va face un fel de lichid si cu acel lichid ii dai cate o lingurita la baietel.

Atentie:Ii dai o lingurita medie nu dinaceea mica si nici din aceea mare, ii dai dinaia potrivita. Ii dai una de dimineata si una seara!

Si daca ii vei face si ce-ai de tei va fi foarte bine.

Ce trebuie sa ii dai cand i se umfla amigdalitele si nu poate face caca:Mergi la farmacie si ceri SUPOZITOARE DE CLIGEMIE PENTRU COPII!(Asa imi dadea si mama mie cand eram mica ca nu puteam sa fac)

Atentiebig grinaca nu gasesti SUPOZITOARE DE GLICEMIE PENTRU COPII poti sa ii faci linistita acasa un ceai de zahar ars si ii dai doar putin si ii va merge burtica.

Antibiotice nu-i mai da pentru ca nu ii fac bine fiind si la o varsta frageda.

ATENTIE:Iti recomand sa nu ii dai in nici-un caz mancare prajita pentru ca ii face RANA la AMIGDALE.

Mancaruri ce ii poti datongueireu, Carne de PUI FIERT!(canea sa fie doar fiarta), supa, ciorba, si cat mai multe fructe.

Evita:Ceapa, mancarurile prajite, si sa nu se raceasca ca ii umfla amigdalele.

Sper ca ti-am fost de folos si iti doresc tie si familiei tale Un An Nou Fericit si Multa SANATATE! Mult Succes, si sa Creasca Mare happy. eu sunt mai sus dar am vrut sa pun din nou acest raspuns ca imi place sa raspund pe Meimei, am raspuns pe Heartless din greseala happy

| andrada_3947 explică:

Multumesc mult pentru raspunsurile voastre!

Un an nou fericit voua si fam. voastre!

| igonnalove22 a răspuns:

E adevarat e prea mic ca sa i se scoata amigdalitele pentru ca si eu am trecut prin asta. Amigdalitele nau nici o legatura cu burta, insa poate sa aiba o infectie la burta. aceeasi chestia care ia creeat problema cu amigdalitele se poate sa i fi creat si cu burta. am si eu o verisoara mai mica care nu putea sa isi faca nevoile si o durea. ingrozitor de tare, si e un procedeu mai. scarbos sa zic. ea mancase o guma si a inghitito si din cauza asta nu pot spune procedeul aici este prea. urat dar folositor.
Iar cu amigdalitele nu ai ce face trebuie sa ia medicamnetele pentru ca este prea riscant sa le scoata de acum oricum daca vrei sa stii procedeul ca sa ul il mai doara burta si sa isi poata face nevoile add la id-ul meu chidori.chan12 iti garantez ca la multe persoane a mers insa nu stiu daca va merge si la copilul tau sper di toata inima.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Amigdalidele? supozitoare de glicemie? numai prosti care isi dau cu parerea! nu ascultati nimic din ce vedeti aici ca va distrugeti sanatatea!