| Andreiiyyiiyy a întrebat:

Am un herpes de aproximativ 4 zile pe buza superioara a gurii. Am folosit o crema pentru acesta si a facut o coaja destul de repede, dar am rupt o in a4a zi din greseala. Ruperea cojii v a întârzia vindecarea herpesului? Si daca da cat timp v a dura pana sa se vindece si ce as putea sa fac, deoarece peste 4 zile am un eveniment important...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| danutzu96 a răspuns:

Da, intarzie vindecarea. Dai in continuare cu crema pana dispare de tot. De aparut sigur o sa mai apara, nu mai scapi de el.

2 răspunsuri:
| Kryeno a răspuns:

Salut!
Ruperea acelei "coji" (sânge care, intrat in contact cu aerul, s-a solidificat) duce, într-adevăr, la întârzierea vindecării complete a herpesului, mai ales dacă ruperea cojii a provocat o altă sângerare. Nu cred că o să dureze mult până ce se vindecă. Te sfătuiesc să îți aplici creme în mod repetat (poți întreba la farmacie care este cel mai recomandat pentru tine), și evită să-ți mai desprinzi acea coajă.

| Amely21 a răspuns (pentru Kryeno):

Bună, am rupt și eu din greșeală herpesul, dar nu chiar de tot...dar există riscul să se extindă, daca am zgariat-o? sad Și ce trebuie să fac? E bine să dau cu apa oxigenată?