| PascuDenisa a întrebat:

Buna TPU! As avea o intrebare. Surorii mele mai mici in varsta de 10 ani i-a venit prima data ciclul menstrual pe 25 decembrie si a durat undeva la 4-5 zile. Urmatoarea data a fost pe 17 ianuarie, iar acum din nou pe 4 februarie. Credeti ca este in regula sa vina asa de rapid? Din cate stiu eu, ar fi trebuit sa fie contrariu, sa intarzie destul de mult.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este foarte micuta sa aiba ciclul la 10 anisori, de aceea as recomanda ca mama voastra sa o duca la medic, sa-i faca analize hormonale si sa vada de ce a debutat ciclul atat de devreme la sora ta.

| PascuDenisa explică (pentru Violleta2022):

Practic, ea face 11 anisori luna viitoare, iar din cate am inteles, nu ar fi singura din clasa. Totusi, ma îngrijorează faptul ca ii vine asa de repede.

| Violleta2022 a răspuns (pentru PascuDenisa):

Asta ar trebui sa ingrijoreze pe mama ta, nu pe tine.
Sa duca fetita la medic si sa-i faca investigatii serioase.