| veriss a întrebat:

As dori si eu niste pareri despre cum as putea sa imi intaresc oasele. Nu mi se pare normal ca in momentul in care ma relaxez la televizor spre exemplu sa nu pot sa imi intind piciorul fara ca acesta sa nu trosneasca sau la foarte putin efort genunchii sa ma doara iar incheietura mainii sau umarul sa trosneasca de fiecare data cand il rotesc. Ma gandeam ca se datoreaza lipsei de rezistenta a oaselor. Ceva pareri pentru intarirea lor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Liiiax99 a răspuns:

Si mie mi se intampla asta. Uite niste variante:

1. Mananca alimente bogate in calciu si vitamina D!
2. Mananca alimente ce contin sulf. Cele mai bune sunt usturoiul si ceapa.
3. Adauga plante ce ajuta la formarea oaselor. Le poti lua sub forma de tinctura, ceai sau tablete.
4. Fa sport. Studiile au aratat ca mersul si alergatul sunt mai bune pentru intarirea oaselor decat orice alte activitati, inclusiv urcarea de scari si pedalatul.

4 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

AI LIPSA DE CALCIU!
Pentru inceput fara a exagera un praf facut din cojile de oua fierte amestecat cu putina miere e bine venit dimineata. Apoi citeva nuci (daca nu esti sensibil la iod)vor accentua calciul.
PS NU trosneste osul! CI ligamentele/rotulele/articulatiile
O alifie Ben Gay te poate ajuta inpotriva durerilor(sa fie de calitate nu dela 38+ s-au mai stiu eu deunde).
Farmacii cu traditie!

| Diavolcata a răspuns:

Da sigur, mierea ajuta la intarirea oaselor natural sau mediament Osteocare.Dar mai bine folosesti Mierea.

| thewomaninwhite a răspuns:

Cred ca ar fi mai bine sa vizitezi un doctor pentru ca este posibil sa ai vreo boala iar tu sa crezi ca este doar ceva normal si pana la urma oasele nu pot fi intarite pentru ca ele se intaresc pe pacursul vietii noastre ai putea incerca cu calciu dar nu-ti garantez nimic

| sherkhan a răspuns:

Osteocare sau doppelherz aktiv