| anonim_4396 a întrebat:

Exista exerciții care pot face acasă pentru:
-Întărirea încheietură mâinii, antebrațului.
-Întărirea pumnului
-Întărirea degetelor și a palmelor
-Întărirea oaselor, deoarece am oasele slabe. și as dori să le întăresc putin, dar având în vedere că e iarna și nu prea e soare, nu știu cum sa fac.
-Cum fac să dezvolt musculatura antebrațului, a bicepsului, tricepsului și a umerilor?
-Cum fac să dezvolt musculatura picioarelor?
Aș dori și un program dacă se poate.
Mulțumesc și bineînțeles ca cel mai bun răspuns va primii funda.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru maini, cele mai simple dar foarte eficace exercitii le poti face cu 2 mingi de tenis. Le strangi in mana, repetat, cat poti de tare si cat mai mult.
Musculatura picioarelor le poti dezvolta cu genoflexiuni, dar si prin drumetii lungi si alergare, chiar fortata.
Musculatura bratelor le poti dezvolta prin ridicare repetata de grautati "din cot" si cu bratele intinse. Se poate folosi o simpla caramida, un bolovan maricel sau orice obiect cu greutate de 1-2 kilograme, ce poti prinde cu mana.
Oasele ti le poti intari mancand multe lactate (cas, branzam telemea) si baut paralel suc- sau vin de coacaze negre.

Regula de baza este VOINTA si INSISTENTA, chiar si in caz de oboseala!

| AlexandruInu a răspuns (pentru Bula):

E bine spus dar eu nu prea pot face asta pentru ca sternul meu nu e dezvoltat cum trebuie sa nu pot sa alerg cat as vrea.

| Bula a răspuns (pentru AlexandruInu):

Fiecare exercitiu incepi si faci cat poti, plus inca un pic fortat. Asta inseamna antrenament.
Stand in pat sau pe scaun nu te poti dezvolta, intari.
Probabil ai auzit de paraolimpici, persoane care concureaza in diverse sporturi, cu toate ca sunt handicapati, au lipsuri maini sau picioare, etc.
Ei au VOINTA si REUSESC!
Si TU POTI!

| StefanCosmin a răspuns:

Pentru intarirea pumnului iti recomand flotarile in pumni, acelea sunt greu de facut, eu abia fac 10 si fac de vreo luna, iar pentru maini in sine sunt un fel de clesti, care in capat au in arc

| Hades98 a răspuns:

Fara antrenament nu poti face nimic, nu exagera cu greutatile, fa repetarile corect dar nu exagera cu graba cand le faci.
Gambe poti sa faci de 2 ori pe saptamana, exercitii cu o greutate care iti permite sa faci 30 repetari 3-4 seturi.
Valabil si pentru triceps-biceps-umeri si antebrat.
Nu suprasolicita grupele, cresc daca faci un antrenament corect si intens, ai 8 ore de somn pe zi si mananci 2g proteina /kg corp.
Pentru intarirea celorlalte enumerate mai sus.
Colagenul este o proteină care se găsește în țesutul conjunctiv și este esențială pentru elasticitatea și regenerarea pielii, oase și cartilaje, nu doar calciul, cum a mai zis cineva.
Ce-am spus pana acum m-am referit doar la sala.
Uite spre exemplu picioare.
Incepi cu gambele, grupa cu care incepi va avea cel mai bun progres pot spune, sunt studii care demonstreaza asta.
Gambe spre exemplu poti face, pe un trepte, ridicari de varfuri
Gambe la presa, impingi in sus, sper ca sti la ce ma refer.
Iar pentru coapse : Genoflexiuni normale, fandari, presa inclinata, flexii picioare la aparat din sezut happy
De altadata mentioneaza si varsta/kg, ne este mai usor sa dam o parere.

| anonim_4396 explică (pentru Hades98):

Am 16 ani jumate

| Hades98 a răspuns (pentru anonim_4396):

E ok atunci, esti dezolvat cat de cat, nu mai esti ca unul de 12-13 ani.
Fa-ti un program macar pe 2 saptamani, gen
Luni - piept
Marti - Picioare
Miercuri pauza -
Joi spate ( inclusiv trapez)
Vineri Umeri-biceps-triceps

IAr a 2-a saptamani sa schimbi. sa ai gen
Piept + triceps
Picioare
Pauza
Spate+biceps
Umeri+ Trapez, te-ai prins?
Si mancarea e foarte importanta, ai grija sa dormi noaptea minim 8 ore, seara se produce hormonul de crestere, deci alea 8 ore sa fie sfinte.
Mancarea, baga carbo lenti, ovaz, paine de secara, afine, etc ( mai cauti pe net)
Baga 2 mese cu carbo rapizi gen 1 cu spagheti, 1 cu orez dupa antrenament, orez sau cartofi, tot acolo bate.
Mananca banane, etc
Asta e in mare ce-ar trebui sa stii.:)
Citeste articole de pe www.steroizi.ro, o sa-ti fie de folos.