| Bratu_Ionut_1999 a întrebat:

Am niste probleme cu articulatiile. De exemplu imi trosneste mana dreapta din incheietura de sus si ma si doare...si nu doar mana ma refer la toate oasele. Doctorul mi-a zis ca poate sa fie un inceput de reumatism. As vrea sa imi cumpar de la farmacie niste calciu, magneziu si fier. Care din ele ma ajuta la intarirea oaselor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| madamme a răspuns:

Daca medicul spune ca ai un inceput de reumatism niciunul din cele trei elemente mentionate de tine nu te vor ajuta. Reumatismul se instaleaza in articulatii, nu in os. Calciul intareste osul, magneziul-sistemul nervos iar fierul e bun in anemie. In locul tau as face analize specifice reumatismului (exista!) si abia apoi pe baza acestora as cere medicului de familie tratamentul adecvat. Multa sanatate!

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

Cere-i medicului de familie o trimitere la o clinica/cabinet de reumatologie--- ar fi trebuit sa-ti dea, fara sa ceri!