| anonim_4396 a întrebat:

As vrea cateva sfaturi de voi...serioase.
Demult timp am dureri de cap, pe care nu le luam in seama crezand ca sunt asa de la sine ..si nu credeam ca sunt importante De cateva luni pana in prezent durerile de cap sunt aproape in fiecare zi! Pe langa asta am si ameteli, migrene, pulsatii in cap, stari de confuzie 5-10 sec., greturi, ma enervez foarte repede, nu suport zgomote! Nu am probleme cu tensiunea...pentru ca mi.a luato doctorul de familie si o am buna! Din ce cauza pot fi? Mentionez ca am scolioza ..si probleme cu stomacul! Acum poate durerile de cap nu sunt din cauza scoliozei si nici a stomacului ci poate fi vorba de o problema diferita!
Datimi sfaturi!
Dau funda!happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Stomac>intestine>asimilare aiurea a mineralelor si vitaminelor=>carente. Du-te si fa-ti niste analize ca lumea. Si ai grija sa bei macar 2 l de apa PLATA zilnic, fara timpenii gen Cola si energizante.

| seth2016 a răspuns:

Buna,

Ce descrii tu este o migrena (vs. durere de cap). Migrena se simte ca o pulsatie, de regula pe o parte a capului. In plus ai ameteli, sensibilitate mai mare la sunete.

Confuzia de care zici poate avea legatura cu fenomenul neurologic care se numeste aura. Apare inainte de migrena sau in timpul migrenei. Probabil ai o migrena cu aura.

Inainte de merge la neurolog nu ar strica sa notezi tot ce se intampla, cand incepe (ce ai facut, ce ai mancat etc), cat dureaza, ce faci, ce se intampla (simptome).

Cauzele unei migrene sunt multe, de la alimentatie si presiunea atmosferica pana la schimbari hormonale. Greu de spus. Trebuie investigat cu atentie. Uneori cauza nu poate gasita.

Cand incepe migrena retrage-te intr-un loc linistit, fara zgomot, fara lumina (daca ai si o sensibilitate la lumina). Daca migrena este asociata cu alimentatia elimina alimentul care crezi ca o declanseaza.

Bafta!

| seth2016 a răspuns (pentru seth2016):

PS: am editat raspunsul de mai sus. Daca e raspunsul e cel modificat o sa vezi o paranteza dupa "sa notezi tot ce se intampla, cand incepe". Eu nu-l vad inca.

| Iuliana_Andreea_1996 a răspuns:

Emilia am o programare la neurolog dar mai dureaza! Am cerut doar niste sfaturi!

| EmiliaTonciuVasile a răspuns:

Ce te opreste sa te duci la doctor?

| Irina_Irina_1995 a răspuns:

Nu suntem doctori dar iti dau un sfat du-te la medic