| anonim_4396 a întrebat:

vreau si eu niste pareri serioase!
De vreo 5 ani incoa, am dureri de cap si ameteli...le aveam rare asa la o saptamana doua...dar de vreo 2 saptamani ma doare incontinuu ametesc si ma doare capul...si uneori parca simt niste pulsatii...si vreo 10 secunde..am stare de confuzie asa o stare de lesin!
Am fost la o farmacie sa imi iau cv ..si mi.a dat calciu si nu nimic... tensiunea o am buna ..si mai am si greturi... uneori!
Mai precizez ca am o problema de sanatate scolioza dar nu cred ca are treaba!
Si nu beau prea multa apa pe zi...mi-a zis cnv ca e din cauza asta dar nu cred!
Va rog sa.mi dati niste pareri!
Am fost la un control cu ochii dar nu e de la ochi sad
Nu stiu de la ce poate fi!
Multumesc, dau funda!happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Intoleranta la gluten sau lactoza!

Am trecut prin asta si am facut ani de zile investigatii, pana ce imunologul mi-a recomandat sa scot glutenul din alimentatie si la doar 1 saptamana dupa ce l-am scos, am fost deja alt om, au disparut ametelile, starea de voma, starile de rau si migernele. Am 5 luni de cand am renuntat la gluten si sunt atat de fericita ca mi-am recapatat sanatatea.
Sfatul medicului a fost sa scot 4-6 saptamanii glutenul din alimentatie si sa vad daca mai am simptome, ori la mine au disparut dupa 1 saptamana, ceea ce mi-a confirmat ca aveam intolernata la gluten.
Deci: elimina din alimentatie toate cerealele, cu exceptia porumbului si orezului! faina de grau si secara este cea mai rea si contine cel mai mult gluten.
Berea contine gluten, deci fara bere!
Unele sosuri si ketchap contin gluten, citesti pe tot ce cumperi sa nu aibe urme de gluten.
Imunologul mi-a recomandat sa elimin glutenul pentru 2-3 ani si abia dupa aceea sa-l reintroduc. Sincera sa fiu, prin cate am trecut si cat am suferit, sunt bucuroasa sa nu mai pun in viata mea faina in gura.
Se gasesc in comert: faina fara gluten si produse fara gluten, trebuie doar sa le cauti!

Mai poti avea si intoleranta la lactoza. Sfatul medicului spune sa le scoti din alimentatie pe rand, la un interval de 2 luni, ca sa vezi care iti face rau.
La mine nu a mai fost nevoie sa scot lactoza, pentru ca, mi-au disparut simptomele dupa ce am eliminat glutenul.

| iulian1302 a răspuns:

Buna. In primul rand vreau sa incep prin a-ti spune ca durerile de cap pot proveni uneori de la afectiunile coloanei( in cazul tau scolioza). Asadar cele 2 simptome( ameteli si dureri de cap) pe care le ai pot proveni fie separat( de la 2 afectiuni diferite) fie de la aceiasi cauza ca sa spun asa. Cel mai indicat in cazul tau ar fi sa mergi si sa iti faci niste analize de baza precum calciu, magneziu, fier, colesterol, glicemie, analize hepatice precum TGO si TGP, hematii, formula leucocitara completa, sumar de urina, etc. Fara aceste analize de baza nimeni nu iti poate spune care ar putea fi cauza simptomelor tale. Poate ar fi bine sa mergi si la un consult de specialitate cardiologic cu toate ca probabil nu ai probleme dar stii cum se spune" mai bine sa previi decat sa tratezi". Acele ameteli pe care tu le simti pot proveni din mai multe cauze asadar cel mai bine ar fi sa mergi si sa iti faci macar analizele pe care ti-le-am spus eu si o sa vezi ca vei descoperi cauza. Apropo nu mai lua medicamente precum calciu fara o recomandare medicala(nici la recomandarea farmacistilor) deoarece in unele cazuri poate face rau( hipercalcemie). Multa santate!

| Iuliana_Andreea_1996 a răspuns:

Multumesc pentru sfaturi!
Dar pot fi probleme diferite ...pe mine ma doare stomacul si am greturi dupa ce mananc anumite alimente.dar poate durerile de cap poate nu sunt din cauza unor probleme digestive. poate fi din alta cauza! Pt cateva secunde am o stare de lesin si de confuzie...