| Gabitaancutaelena a întrebat:

Ce alimente, fructe, legume, sa mananc pentru un par sanatos?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Ce înțelegi prin păr sănătos?
Ai vreo problemă legată de căderea părului?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Șhaorme, fripturi, si fructe de mare.

| Drimmero a răspuns:

In general sa nu ai diete drastice, alea duc categoric la caderea parului pentru ca apar diferite carente in corp. Mananc proteine in fiecare saptamana, nu stiu exact ce cantitate mananc exact pentru ca nu imi cantaresc mancarea, dar in general mananc lactate, carne, oua, astea sunt la ordinea zilei, fructe si legume nu cred ca exista vreun tipar anume, fructe si legume sa fie.
Evit pe cat se poate stresul pentru ca in mare parte, sanatatea atat fizica cat si cea a parului vine din interior, conteaza foarte mult si genetica, la mine genetica nu e de partea mea, am rude cu chelie sau cu inceput de chelie, dar si rude cu parul des, din fericire sunt si eu pe baricada celor cu parul des, bogat si stralucitor, ceva special nu ii fac nimic, doar il spal, nu ma dau cu niciun produs cosmetic, treaba e naturala la mine. Acum depinde daca ai probleme sau vrei doar sa conservi sanatatea parului, e vorba si de noroc atunci cand intervine genetica si totusi ai parul sanatos.

| Ofiintă a răspuns (pentru DoarBogdan):

80% este partea genetică. Într-adevăr, contează alimentația, odihna, respectiv și produsele pe care le folosim.

| wexceptional a răspuns (pentru Ofiintă):

Nu mai da vina pe genetica daca nu ai mancat cerealele cu lapte la timp sau ai avut lapte praf de calitate proasta odihna lipsa de griji bucurii in viata si fructe legume grasimi bune si produse de cosmetica de calitate si ai parul Angelina Jolie.

| Ofiintă a răspuns (pentru wexceptional):

N-am înțeles o iotă.

| wexceptional a răspuns (pentru Ofiintă):

Mai citeste o data sau puneti ochelari da masca jos daca s-au aburit

| Ofiintă a răspuns (pentru wexceptional):

Nu cred că are cineva șansa să înțeleagă, indiferent de câte ori citește.
Interesant insă că a început cu genetica și s-a terminat cu Angelina Jolie.
Un punct pentru creativitate, 0 pentru ortografie.

| wexceptional a răspuns (pentru Ofiintă):

Te crezi la scoala ai facut luceafarul inca sau nu ai ajuns acolo inveti ca important e mesajul nu trebuie sa intram in detalii se vede ca nu prea iti place literatura sincer

| Ofiintă a răspuns (pentru wexceptional):

Nu ti-a cerut nimeni să intri în detalii.
Dimpotrivă, ai oferit prea multe detalii fără sens.
Pentru curiozitatea ta, am studiat și Luceafărul, printre alte opere literare.
Au trecut câțiva ani de atunci.
Nu stiu cum ai ajuns tu la concluzia că nu mi-ar plăcea, insă nota de la bac sugerează contrariul.
Te invit să te îndoiești de propria ta persoană, nu de alta, dar ieși mai câștigat din asta. Decât să blamezi inutil pe cineva care îti este superior.

| Petre_Ilinca_1998 a răspuns:

Foloseste ulei de migdale pentru par. Vezi aici cum: https://suntmamica.com/ulei-de-migdale-beneficii-si-recomandari/