| irinuta1113 a întrebat:

Salut,daca mananc de 6-7 ori pe zi sanatos fructe legume, este mult?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Fructele contin zaharuri si ingrase de aceea se recomanda sa manaci doar dimineata si la pranz. Seara este bine sa manaci legume. Lipsa de carne, insa, nu este o solutie. Poti manca si carne dar sa fie slaba si pe cat posibil alba.
Repartitia fructelor se poate face cam asa:
mic dejun: un fruct (in jur de 100-150 grame);
gustare: o farfurie de cruditati (100-150 grame) sau un fruct;
la pranz, ca desert (in jur de 100-150 grame);
cina: o leguma coapta (200-250 de g) sau un fruct (in jur de 100-150 grame).

| irinuta1113 explică (pentru Salontanul):

Insa eu am mancat si fructe seara, si nu am mancat de 5 ori pe zi, dar de 7 ori sad dar sanatos

| Salontanul a răspuns (pentru irinuta1113):

Ideea este: cat mai putine fructe dupa-amiaza. In rest, nu inteleg ce vrei sa spui cu sanatos! Da-mi un exemplu de o zi in care ai mancat "sanatos".

| irinuta1113 explică (pentru Salontanul):

Dupa-amiaza asta am mancat doua fructe sad este rau nu-i asa?

| Salontanul a răspuns (pentru irinuta1113):

Eu zic: da, daca depasesc 100 grame. Zaharul (fructoza) se depune in grasimea organismului si o mareste.
Citeste-l pe domnul profesor Mencinicopschi: http://bit.ly/2EaMlmU
Imi pare cel mai rational.

| Sn4k3 a răspuns:

Depinde de cantitate, daca mananci mancaruri/alimente sarace caloric, poti manca de mai multe ori pe zi (daca nu vrei sa te ingrasi ).

| irinuta1113 explică (pentru Sn4k3):

Am mancat azi mamaliga, hrisca, mar, portocala, fructe de mare

| Sn4k3 a răspuns (pentru irinuta1113):

Ai mancat bine daca nu vrei sa te ingrasi, sunt sarace caloric.

| irinuta1113 explică (pentru Sn4k3):

Si o banana;( si fac asta si pentru sanatate

| Sn4k3 a răspuns (pentru irinuta1113):

Cu sanatatea vezi sa nu fii prea disperata ca oamenii mai traiesc si cu un hamburger din cand in cand. Sport sa faci.

| confiturix a răspuns:

Ca sa raspund intr-un cuvant: Nu. Ai spus: "daca mananc... sanatos*...". Daca sanatos, atunci e sanatos.
Bine inteles, detalii:
1) Orice exces e nociv. Exp a): prea multi morcovi, duce la aportul prea mare de substante care se gasesc in cantitati mari in morcovi. Cunosc pe cineva chiar s-a facut portocaliu de la sucul ala tedi. b) nu uita ca poti manca prea mult in general, gen sa te simti prea plin.
2) Poti avea alergii. Poti cauta o lista cu fructele si legume cu pondere mare de alergii. Daca te simti rau nu invinui fructele!
3) Poate nu ar fi indicat sa faci o schimbare farte brusca, daca nu obisnuiai sa manaci sanatos. Nu iti soca sistemul digestiv!
3) Inclusiv oamenii isi pot lua toate nutrimentele de care au nevoie dintr-un regim vegetarian si chiar vegan. Poti avea mese numai din fructe si legume daca asta iti doresti. Totusi, ia in calcul ca alimentele sanatoase sunt mult mai diverse. Vezi piramida alimentatiei.
Sanatate :]!

| 2k18Tpu a răspuns:

Nu.