| anamikki1 a întrebat:

As vrea sa-mi dati niste sfaturi in privinta unui regim alimentarl. Am 16 ani, 56kg si 1, 56 inaltime. As dori sa "ating" greutatea de 47 de kg. In urma cu doi ani am fost plinuta cam vreo 70kg si am slabit foarte repede pana la 47 de kg,prin infometare,desi rezultatul m-a incantat foarte mult, mi-a adus si multa suferinta pentru ca mi-am dat organismul peste cap. Am avut mari probleme care au avut drept rezultat "operatia". De aceea nu pot face niciun fel de sport. As dori sa-mi spuneti un regim alimentar care sa nu-mi afecteze sanatatea,care sa fie eficient, sa nu fie strict( 3 mese pe zi si c anume sa mananc) ar fi minunat daca a-ti urmat aceasta dieta pe care vreti sa mi-o impartasiti. Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Mda, într-adevăr, în această situaţie NU poţi face sport.

Oricum, dacă urmezi "metoda" explicată mai sus, vei slăbi şi fără sport.

Nici eu NU am făcut sport DELOC deoarece NU am timp liber :(

Dar, am consumat doar pâine neagră integrală 100 % ( câte 2 feliuţe la fiecare masă ) - pâine "Grâu întreg" - vezi linkul :
http://www.velpitar.ro/grau-intreg/

De asemenea, având în vedere afecţiunea avută ( şi operaţia ), NU îţi recomand să slăbeşti sub 52-53 kg!
Cele 47 de kg dorite de tine sunt prea PUŢINE ( spre subponderal ) :(

Multă sănătate.

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce "operaţie" ai făcut...

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 53 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Totuşi, ai cu vreo 3 de kg peste greutatea IDEALĂ, aşa că, poţi "da jos" cele 3 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ) şi NU se "practică" înfometarea :(, ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Cu această "metodă" eu am SLĂBIT 9-10 kg în 6 săptămâni!
În rest am mâncat orice am dorit ( evident, în cantităţi moderate ).

Toate cele bune.

| anamikki1 explică (pentru bursuc001):

Operatie: adenom hipofizar

| anamikki1 explică (pentru bursuc001):

Multumesc :*

| bursuc001 a răspuns (pentru anamikki1):

Cu plăcere!

O seară/noapte frumoasă.

| bursuc001 a răspuns (pentru anamikki1):

Mda, într-adevăr, în această situaţie NU poţi face sport.

Oricum, dacă urmezi "metoda" explicată mai sus, vei slăbi şi fără sport.

Nici eu NU am făcut sport DELOC deoarece NU am timp liber :(

Dar, am consumat doar pâine neagră integrală 100 % ( câte 2 feliuţe la fiecare masă ) - pâine "Grâu întreg" - vezi linkul :
http://www.velpitar.ro/grau-intreg/

De asemenea, având în vedere afecţiunea avută ( şi operaţia ), NU îţi recomand să slăbeşti sub 52-53 kg!
Cele 47 de kg dorite de tine sunt prea PUŢINE ( spre subponderal ) :(

Multă sănătate.