Întrebare recomandată | anamimanonim a întrebat:

happy
As vrea sa slabesc 5KG, daca se poate, in maxim O LUNA!
Stiti vreo dieta eficienta (sport+ regim alimentar) care sa ma ajute? Adica sa imi spuneti ce exercitii pot sa fac, ce sa mananc, la ce ora, tot, tot, tot!
Dau funda+vot la cel mai detaliat si folositor raspuns si vot 'folositor' la toti cei care ma ajuta, care nu isi bat joc! happy happy happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| eueuu3 a răspuns:

Buna.
Asta e dieta scarsdale cu care prietena mea a slabit:
Regulile dietei Scarsdale

1. Trebuie sa respecti cu strictete recomandarile din regim, fara sa faci inlocuiri;
2. Este interzis consumul de alcool;
3. La gustarile dintre mese poti consuma numai morcovi sau telina, fara limita de cantitate;
4. Poti bea in cantitatile dorite urmatoarele bauturi: cafea neagra normala sau decafeinizata, ceai neindulcit, apa plata (eventual cu lamaie);
5. In salate nu ai voie sa pui ulei, maioneza sau alte grasimi; poti folosi pentru acestea doar lamaia sau otetul si le mai poti adauga alte condimente precum patrunjelul sau ceapa;
6. In ceea ce priveste legumele, nu le poti gati cu niciun fel de grasimi; le poti adauga doar lamaie sau condimente vegetale;
7. In cele doua saptamani de dieta trebuie sa consumi numai carne macra pe care, de asemenea, nu o poti gati cu grasimi. Carnea de pui sau de curcan se va curata de piele;
8. Nu trebuie sa consumi o cantitate mai mare de alimente decat cea indicata si nici nu poti inlocui alimentele de la o masa la alta;
9. Nu trebuie sa-ti supraincarci stomacul niciodata: mananca intotdeauna numai cat iti trebuie!
10. Dieta nu trebuie sa depaseasca 14 zile. Chiar daca te simti in forma, dupa cele doua saptamani trebuie sa o intrerupi.

Meniul Scarsdale

Iata care este meniul pentru o saptamana:

Mic-dejun (este valabil in fiecare zi):

o jumatate de grapefruit;
o felie de paine neagra;
o cafea sau un ceai.

Luni

Pranz:

carne de vita, pui, curcan sau peste pe gratar sau fiarta cu salata de rosii;
o cafea sau un ceai neindulcit.

Cina:

peste slab la gratar cu salata de legume asortate;
un grapefruit;
un ceai.

Marti

Pranz:

o salata de fructe in cantitatea dorita;
un ceai sau o cafea.

Cina:

biftec tocat la gratar in cantitatea dorita cu legume (rosii, ardei, laptuci, telina, masline sau castraveti);
un ceai sau o cafea.

Miercuri

Pranz:

salata de ton sau somon cu lamaie;
un grapefruit sau pepene galben.

Cina:

carne de miel fara grasime gatita la gratar si salata mixta din rosii, laptuci, telina si castraveti;
o cafea sau un ceai.

Joi

Pranz:

2 oua gatite fara grasime;
branza degresata de vaca;
dovlecei, varza de Bruxelles sau rosii;
o felie de paine integrala;
o cafea sau un ceai.

Cina:

pui fiert sau la gratar cu legume;
un ceai sau o cafea.

Vineri

Pranz:

branza degresata in cantitatea dorita;
spanac, in cantitatea dorita;
o felie de paine integrala;
un ceai sau o cafea.

Cina:

peste slab cu legume la alegere, in cantitatea dorita;
o felie de paine integrala;
un ceai sau o cafea.

Sambata

Pranz:

salata de fructe la discretie;
un ceai sau o cafea.

Cina:

carne de pui sau curcan la gratar cu salata de rosii;
un fruct de sezon;
un ceai sau o cafea.

Duminica

Pranz:

pui sau curcan la gratar cu legume mixte;
grapefruit sau un fruct de sezon;
un ceai sau o cafea.

Cina:

carne de vita la gratar cu salata mixta de legume;
o cafea sau un ceai.

In a doua saptamana se repeta acelasi meniu.

Dupa dieta...

Aplica principii sanatoase de alimentatie zi de zi daca vrei sa nu mai ai probleme cu greutatea, iar kilogramele in plus sa nu se mai intoarca niciodata. Evita grasimile, prajelile, zaharul, nu sari peste cele trei mese principale, hidrateaza-te corespunzator si pune-ti corpul in miscare. Sportul si dieta echilibrata sunt solutia cea mai sigura pentru mentinerea greutatii dorite.

Pro si contra dieta Scarsdale

Iata cateva avantaje ale acestei diete:

este o dieta foarte simpla;
se obtin rezultate vizibile intr-un timp scurt;
nu este o dieta care sa produca senzatia de infometare continua pentru ca majoritatea portiilor nu au o limita superioara si se pot consuma in voie anumite alimente.

Dezavantaje:

este o dieta foarte restrictiva si din aceasta cauza poate provoca probleme de sanatate anumitor categorii de persoane. De aceea se recomanda consultarea unui medic specialist inainte de inceperea regimului;
din cauza limitarii consumului de carbohidrati, nu se recomanda persoanelor care practica sport. De asemenea, este interzisa persoanelor cu care sufera de boli cardio-vasculare si de diabet;
reducerea greutatii se poate produce din cauza diminuarii masei musculare (ca urmare a unui aport caloric scazut), si nu a eliminarii excesului de grasimi;
daca se revine la regimul alimentar de dinaintea dietei, rezultatele nu se mentin.

Parerea specialistului: "Desi pe termen scurt poate duce la pierderea unui exces ponderal semnificativ, pe termen lung nu este indicata", este de parere dr. Mihaela Gologan, medic specialist diabet, nutritie, boli metabolice. "Continutul foarte redus de lipide si carbohidrati determina grave perturbari ale acestor metabolisme, carente ale vitaminelor liposolubile. Este mai degraba recomandabil planul alimentar ce reprezinta faza de continuare a dietei Scarsdale, cu limitarea consumului de grasimi animale si carbohidrati complecsi, plus interzicerea zaharului si a produselor zaharoase", argumenteaza specialistul.

Daca vrei sa tii o astfel de dieta, adreseaza-te mai intai unui medic nutritionist. Un specialist este cel mai in masura sa iti spuna daca este indicat sa o tii sau nu. In plus, te va ajuta sa si mentii rezultatele obtinute, recomandandu-ti regimul care ti se potriveste cel mai bine.
Sper ca te-am ajutat!
Funda? big grin :*

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite cum am slabit eu:
Mi-am cumparat ceai de slabit natural si ceai verde.happy
Acum iti voi da "programul" meu de o zi:
Mic-dejun: o cana de ceai de slabit (inainte de masa), 1 ou fiert, o felie de paine neagra, o salata (de ce vrei tu, dar nu pune multa sare si foloseste ulei de masline).
Gustare: 1 mar/o banana mai verde
Pranz: Ceai verde (inainte de masa), ciorba/supa/friptura la gratar/piurre/legume la cuptor + o felie de paine neagra + o salata la alegere (la pranz mananca ceva consistent si cu putine caloriiwinking ).
Gustarea de dupa-amiaza: 2 mere, salata
Seara: o cana cu ceaiul de slabit (inainte de masa) + un iaurt simplu (de preferat, de casa)/o salata.
Nu uita: trebuie sa bei 8 pahare de apa pe zi: eu zic sa le imparti asa, ca sa nu uiti: 2 pahare dimineata dupa ce mananci, 3 la pranz, 2 dupa gustarea de dupa amiaza, 1 seara.
Bineinteles, poti bea si mai multalaughing
Exercitii: dimineata faci exercitiile de incalzire de la sport + alergare minim 30 min.
Seara: alergare: 2 ore (eu atat alerg in fiecare searabig grin). Daca nu esti obisnuita, nu te forta...incet incet o sa te obisnuiesti.
Nu sari peste nicio masa.
Nu bea ceaiurile indulcite cu zahar. Foloseste mierea daca nu le poti bea neindulcite.
Nu mai manca nimic dulce. Daca ti-e pofta neaparat de ceva dulce, ia o lingurita de miere.
Mananca cat mai multe fructe (nu doar cele scrise de mine mai sus... poti manca orice fruct!).
Renunta la sucurile din comert: daca vrei sa bei suc, fa-ti acasawinking.
Renunta definitiv la cartofi prajiti.
Eu am slabit cu aceasta "dieta", care sincer, e facuta de mine, dupa ce m-am inspirat din multe reviste si emisiuni. La mine a functionat, acum depinde de organism happy. Dar e simpla si o poti incerca daca doresti!happy
Bafta!

| Andreea069 a răspuns:

O nouă cură de slăbire, denumită simplu "dieta 5:2" cucereşte din ce în ce mai mulţi adepţi în Marea Britanie şi SUA pentru că îi lasă pe oameni să mănânce orice vor, însă doar 5 zile din 7, scrie Reuters, citată de Agerpres. Această dietă a fost concepută de jurnalistul medical Michael Mosley şi de jurnalistul Mimi Spencer şi îi lasă pe cei care o urmează să mănânce orice vor şi cât vor timp de cinci zile, dar să nu depăşească mai mult de 600 calorii pe zi în următoarele două.;)
Poți să încerci. :)

Sursa: http://jurnalul.ro/......45525.html

| nothingggg a răspuns:

Ca sa slabesti niciodata nu trebuie sa te infometezi deoarece iti faci mai mult rau decat bine > Consuma multe lichide (apa ) renunta la dulciuri.prajeli si in special la paine preferabil o felie sau doua la masa > consuma sucuri naturale fara indulcitori si alte tampenii iar mancarea sa fie gatita. evita mancarea din oras. patiseria care ingrasa si trebuie sa fi activa incearca si exercitii pentru abdomen...a si incearca sa mananci putin si des si evita mesele dupa 7 seara

| robert1002234 a răspuns:

Sunt cereale de slabire si poti sa faci genoflexiuni, abdomene, fuga si cerealele le mananci la ora 14 si 20

| pepenica12 a răspuns:

Cred ca poti gasi pe internet o dieta folositoare.
Eu am incercat-o pe aceasta:
Meniul 1 in dieta fara restrictii:

Mic dejun

Painica umpluta cu un ou fiert taiat rondele, jumatate de ceapa rosie taiata subtire, frunze de spanac, o rosie taiata cubulete, un sfert de avocado taiat cubulete. Optional, poti stropi umplutura cu putin ulei de masline si otet sau suc de lamaie.

Gustare

Smoothie de capsuni si banane preparat cu lapte degresat, fara zahar.

Pranz

Paste cu somon si sos simplu din: ulei de masline, o lingura de otet din vin rosu, 2 catei de usturoi pisati, frunze de busuioc, rosii tocate cubulete si ceapa rosie.

Cina

Salata mediteraneana calda din 1 cana de vinete decojite si taiate cu bulete, jumatate de ardei gras rosu taiat cubulete. Legumele se coc in cuptor intr-o tava cu putin ulei de masline. Adauga 1 cana de legume verzi, quinoa preparata in avans, jumatate de ceasca de linte verde si jumatate de piept de pui taiat cubulete.

Sper sa iti foloseasca.
:*