| IULYAN_6598 a întrebat:

Cine ma poate ajuta si pe mine sa slabesc maxim intr-o luna 20 de Kilograme? as putea tine dieta... dar daca imi spuneti voi ce fel de dieta. Va rog frumos big grin! Sunt la varsta de 13 ani si am cam 65 KG! nu par gras dar as vrea sa slabesc tongue

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Fa mult sport si renunta la sucuri si dulciuri. E singura dieta care se poate tine la 13 ani. Presupun ca vrei sa slabesti 2 kilograme intr-o luna, nu 20 cum ai tastat gresit. Nu de alta, dar mai degraba mori de inanitie decat sa slabesti atat de mult.

Abh
| Abh a răspuns:

O slabire brusca si necontrolata la varsta ta iti poate aduce un diabet zaharat pe viata. Deci, renunta la ideea de a slabi asa de repede, impuneti niste reguli de alimentatie. rog-o pe mama ta sa gateasca doar fiert sau la gratar, sa nu-ti mai cumpere sucuri, chipsuri, dulciuri, in general. Ultima masa din zi trebuie sa fie la ora 19 cel tarziu si sa fie usoara( o supa, un iaurt cu cereale, un gratar de peste sau piept de pui ). Redu la jumatate cantitatea de mancare pe care o consumai inainte la o masa si fa 1/2 de ora de miscare pe zi. Iti garantez ca vei slabi in 3 luni cca. 10 kg.

Elianna
| Elianna a răspuns:

20 de kg intr-o luna? Ti-ai pierdut mintile? Daca se intampla asa ce ceva inseamna ca esti cu un picior in groapa si ai cine stie ce boala incurabila! Uita de asa ceva.Ar trebui sa slabesti 1, maxim 2 kg pe luna ca procesul sa fie definitiv, adica sa nu se puna urgent la loc mai mult decat ai dat jos! Si ca sa slabesti nu mai manca seara dupa ora 18, lasa painea si dulciurile, bauturile acidulate, si o sa slabesti.Si apoi chiar daca ai kg astea, nu ai spus ce inaltime ai, ca are foarte mare importanta si asta.Ca sa fie perfecta, o fata trebuie sa aiba cu 10 kg mai putin decati cm peste 1 m are.Adica daca tu ai 1, 75 ma, ai fi OK. Daca esti baiat ar trebui sa ai 1, 65 m ca sa fi perfect.Si apoi, chiar daca nu mai slabesti, prin faptul ca o sa tot cresti pana la 18-19 ani, este suficient sa nu te mai ingrasi.

| gabriela a răspuns:

La 13 ani nu ai voie sa-ti pui asemenea intrebari. Nu ai voie sa pomenesti de cura de slabire! fructe, apa plata, legume. fara dulciuri si cu supravegherea mamei.Nu tu esti de vina. ci mama ta!

| EUSIATIT a răspuns:

Ti as fi dar niste retete de ceaiuri sau altceva dar nu pot pentru ca esti prea mica imi pare rau. puteam sa te ajut si dadea randament sigur /dar virsta nu ti da voie soryy

| Derye a răspuns:

Eu la 15 ani am o masa de 65 de kg, daca nu pari gras, inseamna ca ai oasele grele. Daca nu esti gras, nu conteaza greutatea. Poti sa ai si 150kg, atata timp cat esti suplu.
Uite'te in oglinda si vezi cum stai.

Cat despre dieta, nah... fa sport, muuuuult. Inot de performanta sau fotbal la o echipa locala. Deci ceva profesionist, nu te plimbi prin parc, si cica sport. Lol, nu! Mananca diferit, putin si des. Dar mai ales diferit.
Cam atat poti face.
Hai bafta!

| zhady a răspuns:

Raspunsurile voastre sunt de domeniul rizibilului.

| annie_9752 a răspuns:

Vai de mine, 20 de kg? Intr-o luna? Imposibil! Nici prin infometare nu reusesti o asemenea performanta, care iti garantez ca e nedorita! Totusi, o dieta ar fi recomandata.Ai putea ra diminuezi drastic, in primul rand, cantitatea de dulciuri si sa reduci pana la zero consumul sucurilor din comert.Respecta cu sfintenie cele trei mese principale ale zilei(micul dejun, pranzul si cina), iar seara nu manca dupa ora 6, maxim 7.Si,cea mai eficienta metoda, fa foarte mult sport! De preferat inot! Sper ca ti-am fost de ajutor! O zi buna!

P.S.Iti reamintesc ca nu poti si nici nu e recomandat(mai ales la varsta ta)sa slabesti atat de mult, mai ales daca esti inalta. Poate fi vorba, nu de grasime, ci de greutatea oaselor!

| annie_9752 a răspuns:

Si am uitat ceva:mananca in fiecare zi cate o salata(de fructe, de legume). Este "ingredientul-minune" intr-o dieta!

| Ekkaterinna a răspuns:

Nu te supara, dar la 13 ani nu trebuie sa tii dieta.Mananca mai putina carne rosie, mai multe fructe si legume, fa sport si nu mai bea sucuri acidulate.

| francesca a răspuns:

La aceasta varsta, cand esti in crestere nu poti scoate din alimentatie absolut nimic.mananca diversificat, dar in cantitati mici, inlocuieste painea alba cu painea graham.ideal ar fi sa sa mananci foarte putin dulce, daca nu poti renunta de tot.renunta la prajeli, nu numai ca ingrasa, dar nu sunt bune nici pentru organism.succes!

| AuRevoirSimone a răspuns:

Ai doar 13 ani! Dietele sunt recomandate celor peste 18 ani.Si daca totusi nu pari grasa, atunci de ce vrei sa slabesti? Lasa-ti organismul sa se dezvolte cum trebuie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

I-ti recomand o super dr de nutritie si diabet, se numeste Dr. Arsene Irina (tel. de la cabinetul dansei unde mi-am facut si eu programarea: 0724. 523. 297), eu am fost la dansa cu o broblema foarte grava OBEZITATEA, dansa in urma unor analize, a consultului si multa conversatie mi-a facut o dieta personalizata pe care eu o tin cu placere pentru ca a tinut cont de tot ceea ce-mi place sa mananc, am reusit sa slabesc, ce-i drept sunt la inceput dar pot spune ca in 2 saptamani am slabit 4 kg, nu e bine sa slabim mult in scurt timp pentru ca se creeaza efectul eu eu (asta am invatat de la d-na dr ca multe alte lucruri despre nutritie).

| CHILIPIR a răspuns:

Ambitia ta de a slabi este de laudat la varsta ta! Iti recomand sa incerci sa nu mai mananci dupa ora 18. 00, sa renunti la dulciuri pe cat posibil dar si la grasimi. Fa miscare, alearga in parc, flotari si multa apa! Succes

| geanyhalav a răspuns:

Uite cu dieta dukan slabesti cel mai rapid pentru ca e si severa dar nu ai cum sa slabesti intro luna 20 kg cea ce nici nu trebuie.
Ai avea cum tinand doar faza de atac dar...e mult prea greu nimeni nu poate si nu face bine. Ei bine trebuie sati calculezi imc-ul care e :

IMC < 18, 5: Cantitatea de grasime corporala este foarte scazuta. Daca esti un atlet de performanta, atingerea unui IMC mic poate constitui un obiectiv pe termen scurt. Daca nu esti atlet, un IMC scazut poate indica faptul ca esti subponderal, ceea ce poate duce la o imunitate scazuta a organismului. Daca atat greutatea cat si IMC-ul au valori mici, e recomandat sa iei in greutate folosind o dieta sanatoasa si exercitii fizice menite sa-ti creasca masa musculara.

IMC intre 18, 5 si 24, 9: Ai IMC-ul ideal, cu cantitatea de grasime corporala suficienta pentru asigurarea unei sanatati optime.

IMC intre 25 si 39, 9: Esti considerat supraponderal sau obez. Ar trebui sa scazi din greutate printr-o dieta sanatoasa si efort fizic sustinut.

IMC > 40: La acest IMC organismul tau este supus riscului aparitiei multor boli, printre care diabet, hipertensiune sau boli de inima. Se recomanda urmarea sfaturilor unui medic pentru a ajunge la o greutate optima si schimbarea obiceiurilor alimentare si sportive.

Formula de calcul a IMC

Indicele de masa corporala se calculeaza impartind greutatea exprimata in kg la inaltimea exprimata in m la patrat: IMC = m / (h2)
IMC[kg/m2] = m [kg]

h2 [m2]

dupa asta vezi daca mai trebuie sa slabesti si cat;) apoi intra pe http://dietadukan.ro/ si vezi acolo
si eu o tin de o luna si ceva am tot 13 ani si am ajuns de la 61 la 52

| Matilde_7899 a răspuns:

Ce inaltime ai?