| anonim_4396 a întrebat:

TPU!
As vrea sa stiu daca un aparat dentar mobil pe care l-as purta doar noaptea m-ar putea ajuta sa-mi indrept dantura. Am dintii de sus un pic in fata si as vrea sa-mi pun aparat, insa ma tem de felul cum voi arata cu el. Am gasit si metode de aparat dentar "invizibil" (incognito), dar preturile...Credeti ca daca as purta un aparat mobil in fiecare noapte ar avea efect, avand in vedere ca am deja 16 ani? Cam ce perioada de timp as fi nevoita sa port acest aparat?
Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| mateia a răspuns:

Uite aici informatii despre fiecare tip de aparat dentar si beneficiile fiecaruia:
http://www.imperialdent.ro/blog-stomatologie/category/ortodontie

| Bogdanux a răspuns:

Si eu am purtat aparat 2 ani si jumatate, numai ca era fix.Si niciodata sa nu-ti fie rusine de ceilalti, rezolva acum ca mai tarziu sa nu regreti, ci sa zambesti.

Cel mai bine este sa te duci la un doctor ortodont sa-ti vada dantura, ca apoi sa faci niste radiografii, iar in final ea va hotari care este cel mai bun aparat pentru tine, fie el fix sau mobil.Din cate stiu eu, cel fix este mai eficient ca cel mobil, trebuie doar sa ai mai multa atentie la acele "patratele" de pe dinti.

Acum depinde si de dantura fiecaruia happy, eu unul am avut dintii deplasati ca lumea, iar acum nu-mi vine sa cred ca ii am drepti. Daca ii ai usor inclinati, cred ca ar fi eficient si unul mobil.Totul se rezuma la hotararea doctorului.

Pa, pa.

| Rekady a răspuns:

Am avut si eu aparat dentar incepand de la 14 ani si dupa 1 an jumate l-am scos deoarece, in realitate, daca nu tii un aparat FIX minim 5 ani dintii se vor stramba la loc. La varsta ta cel mobil nu face absolut nimic si cel invizibil e mult prea incomod.