Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Buna,TPU :* As vrea sa va cer sfatul in legatura cu o chestie care mi-a distrus viata.Totul a inceput cand eram foarte mica, in clasa intaia, la scoala.Toti colegii radeau de mine, dadeau in mine si ma izolau.Cand i-am intrebat de ce, au spus ca pentru ca sunt fricoasa, grasa si fraiera.In clasa a doua m-am mutat de la acea scoala, si am incercat sa uit tot.Acolo unde m-am mutat insa a fost la fel.Nimeni nu ma placea, toti ma jigneau si ma izolau insa cred ca si pentru faptul ca niciodata nu am fost ca ele(fetele) sa barfesc sau sa vin la scoala pentru a ma uita doar dupa baieti, sau sa ascult manele.Am inceput sa ma infometez, si acum, la 14 ani sunt anorexica.Am 36 de kg si 1.62.Sunt cea mai slaba fata din clasa, si nimic nu s-a schimbat.Ei tot isi bat joc de mine si ma baga in seama doar cand au nevoie de caietul de teme ca sa copieze, sau stau cu mine in banca doar ca sa copieze la teste pentru ca invat bine.Mai de curand am inceput sa ma tai, dar mai rau este pentru ca din pacate unii colegi au aflat si m-au facut de ras, pana la diriginta, si pentru asta ma trimite mereu la psihologul scolii.Nu mai suport.Dar nu pe ei...ci pe mine.Ce pot sa fac ca sa ma accepte si sa inceteze? Sunt si eu un om.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Vladuthz a răspuns:

Buna. Totul sta in felul urmator: fiecare om isi traieste viata baza pe propriile principii si conceptii. De obicei cand oamenii vad pe altcineva care se imbraca in stil diferit, sau este altfel decat ei, are insusiri care nu corespund cu principiile lor, tind sa se poarte diferit cu el. In general cand un om intalneste un alt om cu principii diferite de ale lui, primul impuls este cel de a jigni. Astea se cheama iesiri de personalitate, si sunt caracteristice majoritatii lumii. Putini sunt cei ce ii accepta pe altii asa cum sunt, si nu incep sa-i judece sau sa se poarte urat cu ei. Acele persoane sunt cele mai puternice persoane, deoarece au control de sine si isi stapanesc aceste asa numite iesiri de personalitate cum sunt numite in psihiatrie. Revenind la problema ta, tu erai si esti diferite de ei, prin urmare ei au aceste iesiri de personalitate, nu se pot controla (deoarece sunt slabi) si te jignesc. Faptul ca tu erai mai dolofana nu era vina ta, asa sunt oamenii, unii mai slabi, altii mai plinuti, iar daca ceilalti nu pot accepta asta, e deja problema lor, iar tu nu trebuie sa te lasi afectata de chestia asta. Tu esti asa cum esti, iar atata timp cat iti vei trai viata bazata pe parerea celorlalti, tot timpu vei decadea. Trebuie sa intelegi faptul ca majoritatea lumii chiar daca are o anumita varsta, inca nu este maturizata, prin urmare are aceste iesiri de care nu trebuie sa te lasi afectata. Ceea ce iti zic eu este echivalentul a faptului ca ar veni un copil de 5 ani la tine si ar incepe sa te traga de par. Ce? Intri in depresie din cauza asta? Daca tu acorzi atat de multa importanta prostiilor pe care ei le spun si la modul lor de manifestare provenit din faptul ca nu situ ei sa se controleze, atunci esti cu adevarat o persoana maleabila. Trebuie sa intelegi faptul ca ei nu au capacitatea de a te intelege datorita imaturitatii lor, iar aici nu prea ai cum sa-i condamni, si nici sa te lasi afectata, pentru ca este o prostie sa te lasi afectata de oameni imaturi (exemplul cu copilul de gradinita). Daca tu ai devenit anorexica si te-ai distrus pentru niste idioti, inseamna ca te-ai lasat afectata rau de niste copchii si asta mi se pare inadmisibil. Ia si invata, pentru ca prin invatat si acumulare de cunostinte iti formezi o larga viziune asupra lucrurilor si risti sa nu devii ignoranta ca restul majoritatii. Numai bine!

18 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Ai auzit de puii care cara apa? Nu cara apa de fapt, dar asa este vorba la noi in sat. De fapt, in satul bunicilor mei. laughing
Este vorba de ierarhie, care exista la orice animale "sociabile". Intotdeauna galita din varf o "plesneste" pe urmatoarea, care o plesneste pe aia de sub ea si asa mai departe, pana la ultima. Si pe ultima o "plesnesc" toate.
Faptul ca suntem oameni schimba prea putin comportamentul nostru de "societate".
Vezi asadar, ca tu esti o persoana ratacita printre galite. Pe ele sa le compatimesti, nu pe tine, dar totodata sa le multumesti pentru ca prin ce ti-au facut ti-au dat prilejul ca sa iesi din mijlocul lor.
Poti folosi aceasta izolare pentru a te ridica peste nivelul lor. Cand ei/ele vor realiza ca copiatul ii/le ajuta prea putin va fi prea tarziu pentru ei.
Intr-o zi cand tu vei merge la locul tau de munca, si le vei vedea pe ele mergand la al lor, le vei multumi poate pentru ca nu te-au facut si pe tine de-a lor.

| Zazu a răspuns:

Chiar asta voiam sa te intreb, despre familia ta in general.
Contrar a ce spune toata"lumea"; depresia este un cumul la ceea ce se intampla in familie, nu un cumul a ceea ce se intampla in afara ei sau tie in mod personal.
Pentru ca tu esti mai sensibila te manifesti intr-un mod aparte, dar nu este vina ta si nici a colegilor, ci a ceea ce se intampla in familie.Contrar a ceea ce ai crezut,ca esti grasa si te-ai imbolnavit slabind,aspectul fizic nu conteaza, dupa cum foarte bine simti pe pielea ta.
Nu te suporti pe tine pentru ca reprezinti ceea ce se intampla cu familia ta, te simti slaba si fara personalitate datorita lor, a felului in care iti dau atentie, in modul cum te neglijeaza sau te trateaza.Nu stii sa fii altfel pentru ca nu ai avut un model si mai mult ca sigur vei continua sa nu il ai.
Cand tu o sa te accepti pe tine,asa cum esti, ceilalti te vor respecta.
Daca familia nu te sprijina ar trebui sa iti faci curaj singura, incet incet, pas cu pas, sa ii lasi in lumea lor de adulti imaturi si sa iti vezi de lumea ta.Este imposibil sa nu iti faci o amica,asa ca tine; grasa-slaba,urata de ceilalti colegi,careia nu ii plac manelele si barfele, una sincera si emotiva.O sa ti se para ciudat, dar sa stii ca exista si astfel de persoane; care nu mint, care sunt loiale, care iti vor fi umar de sprijin la nevoie.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu ai nevoie de ei sa te accepte. Trebuie ca tu sa te simti bine cu propria ta persoana si sa constientizezi ca viitorul tau va fi cu mult mai bun decit al lor. Nu trebuie sa te integrezi in prostie. Constientizeaza-ti superioritatea si foloseste-o. Apuca-te de un sport si nu te mai infometa.

| Empathizer a răspuns:

AI o problema, pentru care nu ar fi chiar atat de rau sa mergi la psiholog. Poate la altul, nu la psihologul scolii, ca sa nu te stie instantaneu toata lumea. Problema ta e ca nu esti destul de puternica ca sa nu-ti pese de parerea celorlalti. Priveste-i ca pe un anturaj trecator, pe masura ce veti inainta in varsta problemele astea se vor atenua mult, vei cunoaste si alti oameni si iti vei face chiar prieteni.

| Vix999 a răspuns:

Trebuie sa incerci sa te iubesti...trebuie sa incetezi sa-ti traiesti viata pentru ceilalti. Nimic din ce vei face nu va multumi niciodata oamenii (ai fost grasuta, te-au necajit..ai slabit, te-au necajit).
Invata sa infrunti astea cu indiferenta ..trateaza totul in gluma.
Nu trebuie sa iti faci tie rau pentru ca sunt ceilalti tampiti.
E ok sa vorbesti cu un psiholog..desi nu stiu daca cel al scolii e cel mai indicat si daca chiar vrea sa te ajute.
Vorbeste cu parintii tai.ce ti se intampla depaseste cu mult capacitatile tale de rezolvare. Ai curaj sa iti reiei viata in propriile maini.
Si nu uita, fericirea ta NU ARE VOIE sa depinda de altii!
Vorbeste cu lumea despre asta..nu tine totul in tine pentru ca nu faci fata cu toate singura.
Anorexia, daca chiar asta este, este o boala destul de grava si trebuie tratata cu ajutor specializat, atat medic cat si psiholog...de aceea spun : vorbeste cu parintii tai. Te asigur ca te vor ajuta si vei invata sa te iubesti incet-incet.

| NbhdDaughter a răspuns (pentru Vix999):

Parintii mei? Se cearta tot timpul si se razbuna pe mine, dand in mine.

| mariusQ a răspuns (pentru NbhdDaughter):

Atunci apeleaza la matusi bunici unchi sau pe cine ai mai drag si care te intelege.

| Vix999 a răspuns (pentru mariusQ):

Da, ideea este sa ceri ajutor adultilor. Nimeni de varsta ta nu are cunostintele necesare sa te ajute.
Si chiar daca parintii tai se poarta asa, poate daca le spui toate astea or sa deschida ochii si or sa faca front comun sa te ajute..pentru ca oricat de disfunctionala ar fi relatia dintre ei doi sau dintre ei si tine, nu vor sa mori.Nu vor sa te piarda.
Exteriorizeaza-te. spune la lume. Nu imbutelia toate sentimentele astea ca nu e sanatos.

| DracusorImpielitat a răspuns:

Sa fi si tu mai indrazneata, nu stiu cum sa iti spun. Adica, baga-te si tu in seama, dar cu masura. Vorbeste si tu cu colegii, si daca esti anorexica, du-te si tu la un fast food ceva si mananca o shaworma cu de toate. Succes :*!

Răspuns utilizator avertizat
| 123456789qwertuiop a răspuns:

Stiu cum este nici gras nici slab! dar nimeni nu este perfect.sa stii ca si de mine rad dar m-am obisnuit.pe buneuni colegii mai draguti se mira cum de-i suport.ma gandesc ca sunt fata buna si ca dumnezeu ii pedepseste pana la urma.cel mai bine este sa nu te enervezi si in legaura cu taiatul sa nu te superi dar nu se recurge la asa ceva poate chiar ti-ar prinde bine un pshiholog.nu esti nebuna gandeste-te ca un pshiholog te ajuta este prietenul tau care nu rade de tin e niciodata si te asculta.te vei obisnui cu el ca un simplu prieten al tau poate chiar singurul

Răspuns utilizator avertizat
| JohnSimon1983 a răspuns:

Ceau.

Iti sugerez sa nu-ti pese ce spun altii. Foloseste-te de ce ai si mai ales poti intoarce aceste barfe impotriva lor. Spui ca inveti bine si doar atunci profita de tine sau esti bagata in seama... ei bine foloseste asta in favoarea ta. Cum? Uite asa: arata-le cat de "inteligenti" sunt ca au nevoie de tema sau temele de la diferite materii de la o persoana pe care ei o desconsidera. Iti spun ceva, nu tu esti problema, ci ei sunt problema. Nu mai pune la suflet toate jignirile lor. Spune-le ca doar atat le poate capul si inca ceva: poti sa le spui ca tu ii compatimesti pe ei. Daca esti o persoana care nu-i plac barfele denota ca ai mintea mai matura. A tacea si a asculta nu inseamna ca nu sti despre ce e vorba sau ca esti prost sau proasta. Arata-le cat de copii sunt ei si fi mai indrazneata. Iti mai recomand sa mergi la un psiholog deaorece nu e nici o rusine. Sper sa te ajute acest raspuns

| andreyy96 a răspuns:

Eu cred ca ar trebui să nu-ti pese foarte mult de părerea celorlalti, inearca sa discutii cu cineva care te intelege.Ar trebui sa ai o atitutine pozitiva, sa nu te intereseze parerea lor.Eu sunt clasa a 10-a, si in clasa a9-a am avut probleme de acomodare, nu ma intelegeam foarte bine cu unii colegii, pur si simplu nu mă intereseaza parerea lor... si cu timpu s-au potolit.Cu unii dintre ei am ajuns sa ma inteleg foarte bine.As zice ca ar fi foarte bine sa renunti la ideile cu taiatu, chestiile astea emo, deoarece ti-au putea pierdea de tot increderea in tine.Invată cat mai mult si acumuleaza cat mai multe cunostinte ca nu are rost sa bați drumul pana la scoala degeaba...

| Bebbe133 a răspuns:

Vezi viata nu e asa cum iti doresti niciodata.
TE ROG SA NU IGNORI VARIANTA MEA SI SA NU TI SE PARA GANDURI DE FEMEI IN VARSTA PENTRU CA SI EU AM TOT 14 ANI, DAR LA MINE A FUNCTIONAT CAND AM AVUT PROBLEME:
As zice sa incerci si varianta mea.
Deci : inceteaza sa te mai tai si sa visezi la moarte sau chestii si incearca sa te rogi zilnic la Dumnezeu, sa il rogi pentru pacatul care l-ai facut cu taiatul pe maini, pentru ca e un pacat sa iti faci singura rau, si roaga-l zilnic sa te ajute sa te integrezi in clasa ta.Nu va da roade de la prima zi de rugaciune, pentru ca dumnezeu te pune la incercare sa vada daca ai incredere ca te va ajuta, sau renunti. roaga-te mereu, poate fi o minune sa stii pentru ca e si postul craciunului si dumnezeu face minuni.tot 14 ani am si eu si sa stii ca eu am avut probleme mai mari si tot mi-a ajutat dumnezeu. tine si tu post macar miercurea si vinerea si sa vezi ca prin rugaciune si incredere in ajutorul domnului,colegii tai te vor accepta.
In plus,mai incearca sa nu mai fi asa fricoasa,timida oricine are dreptul sa isi spuna parerea,sa glumeasca. Tu inveti bine, dar asta nu te poate impiedica sa iti faci prietene si sa fii glumeata. Incearca macar cand te mai baga colegii in seama sa arati ca nu te doare ce fac ei, sau ignora-i pentru ca indiferenta doare cel mai tare. Daca vrei, imi dai un mesaj pe profilul meu si vorbim mai multe in privat si iti dau is id-ul meu de mess si incearca asa. Si te rog, fii optimista.Problema mea e mult mai mare si eu am trecut peste ea cu bine.Dar trebuie sa speri si sa crezi neincetat in Dumnezeu. Sper ca ti-am fost de foloss :*:* Incearca cand esti suparata, dupa ce ajungi acasa de la scoala, vorbeste cu mama ta, fa-o sa te inteleaga. :*

| konfing a răspuns:

Buna. Iti recomand sa te apuci de un sport de contact (stiu ca suna ciudat...chiar nostim) dar intr-un sport de contact inveti sa ai incredere in tine, te eliberezi de negativitati psihice, iti formezi un caracter asa cum doresti tu in timpul antrenamentelor. Incearca si o sa vezi ca va da roade.

| anonima32 a răspuns:

Buna si eu sunt plinuta si isi bat joc de mine dar pontul meu este...fa-ti prietene din alte clase sau fi prietena cu un copil care nu rade de tine eu asa fac si nu ma mai intereseaza de parerile celorlalti.In vacanta asta mi-am dat seama ca toti sunt cum sunt cum i-a lasat Dumnezeu.Ai incredere in tine si nu-i baga in seama ca daca ii bagi in seama ei te vor enerva si mai tare. sper ca te-am ajutat

| denyiii a răspuns:

Ai incercat vreodata sa te integrezi, tu singura? sa intri in vorba cu ei si sa nu ii mai lasi sa se compoarte cu tine asa? tu trebuie sa fi tare si sa te schimbi radical..sau cel putin sa te prefaci k te schimbi. daca se mai iau de tine sa te areti mai tare,nu asa mica si fricoasa :*desi nu te cunosc din cate am citit despre tine pari foarte detreba nu stiu ce ar putea uni sa aiba cu tine :*cel mai probail tu te-ai izolat de ei de mica si nu le-ai dat sansa de a te cunoaste,sau pote ai o personalitate neplacuta, incearca sa stai de vorba cu ei, dar roaga-i sa stait de vorba la modul cel mai serios, fara glume sau batjocoreli, si daca crezi ca nu ai fi in stare incearca te schimbi singura si daca ei nu sunt ca tin fi tu ca ei! dar faza cu taiatul nu e cea mai buna idee! azi maine o se apuci sa te droghezi(daca nu o faci deja)cea ce nu va fi bine. daca iit iubesti viata ai grija de ea :*