| Andrei9977 a întrebat:

Buna TPU. Asi dori sa stiu daca cineva a mai trecut prin ce trec si eu. Sunt balonat tot timpul la nivelul de disconfort si am episoade in care respir greu, simt ca raman fara aer. Nu dispun de un consult de specialitate din pacate momentan din cauza situatiei financiare. Multumesc anticipat. Mentionez ca la inceput am avut dureri in piept insotite uneori de arsuri si o senzatie de balonare foarte urata mai ales a abdomenului superior. Acum de ceva vreme sunt doar foarte balonat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Nirvanaaa a răspuns:

Grija la alimentație, pentru o perioada consuma alimente care nu baloneaza ( nu legume crude care știi ca te baloneaza, nu fasole, varza etc). Ușor cu cafeaua, dulciurile ( pentru ca ai arsuri și nu te ajuta). Nu uita sa te hidratezi bine. Poți lua niște medicamente pe baza de simeticona pentru balonare, însă pentru senzațiile de arsura (dacă mai revin) trebuie sa consulți un medic (măcar cel de familie) ca sa iti dea eventual un Omeprazol sau ceva din clasa de medicamente similară.

| Andrei9977 explică (pentru Nirvanaaa):

Multumesc frumos de raspuns. Arsurile sunt foarte foarte rar si durerea in piept la fel. Chestia e ca imi simt tot abdomenul ca si cum ar doar cand stau in picioare. Sincer ma face sa fiu si anxios sa stau in stres