| IoaNa1428Dmd a întrebat:

Astazi am aflat ca pisica mea are limbrici...am fost cu ea la medic sa-i fac deparazitare, insa sunt foarte speriata gandindu-ma ca eu si familia mea am fi putut lua limbrici de la ea.
Noi indragim mult aceasta pisica si am pupat-o in bot de multe ori. Am multe prietene care au avut astfel de probleme cu pisica lor si nu au avut nimic. Inclusiv medicul veterinar mi-a spus aceste lucruri. Voi ce parere aveti? Sunt destul de ingrijorata. Nici nu stiu ce reactii pot da acesti paraziti ca sa stiu daca ii am sau nu...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu se prea iau bolile de la animal la om si de la om la animal.

| D3I3 a răspuns:

Limbricii sunt ca niste vermisori, nu cred ca ai fi putut lua de la pisica. Daca mananci cu mainele murdare, atunci e posibil. Vezi cand faci la veceu (materii fecale) daca se vad viermisori in fecale.

| alinasocas a răspuns:

Astfel de paraziti nu se transmit de la animale la om sau de la om la om.