| BornToLoveJDB a întrebat:

Am o mare problema! Va rogg ajutati-ma! Deci, ieri dimineata m-a muscat hamsterul meu. Eu am avut 3 hamsteri, o femela si un pui. Unul dintre pui si mama lor a murit cu o zi inainte sa ma muste pe mine puiul ramas. Pe acesti hamsteri care au murit i-am gasit cu sange la gat, in cusca. Asa, a mai ramas un hamster, acela care m-a muscat pe mine. Dimineata m-a muscat si seara hamsterul a murit, iar mama si-a facut probleme si m-a dus la garda. Am ajuns la garda unde mi-a zis ca e destul de grav si unde mi-a facut un anti-titanus ( nu stiu daca asa se scrie ) laughing. A doua zi m-a trimis la un medic infectionist. Medicul nu era acolo, asa ca asisteanta m-a trimis la ploiesti, la spitalul de boli infectioase. Am ajuns si la ploiesti unde prima oara mi s-a spus ca voi fi tinuta in spital 3 zile imi v-a pune perfuzie cu un ser, si imi va face 5 vactinuri anti-rabie. Apoi mi s-a spus ca trebuie sa aduc hamsterul la medicul veterinar ca sa ii faca autopsie ca sa vada de ce suferea, iar apoi m-a trimis acasa pentru ca a spus ca nu prea ar vrea sa imi bage acel ser in mana pentru ca acela se face odata in viata si poate voi mai avea nevoie de el. S-a hotarat sa imi faca decat cele 5 vacinuri pana se va termina autopisa hamsterului pentru ca e posibil sa nu fi fost turbat. Mentionez ca hamsterul a murit dintr-o data.Cand m-a muscat pe mine, nu avea nimic, nu avea ochii rosii, dar statea cu capul in rumegus. Intrebarea mea este : Hamsterii pot avea rabie? Medicul veterinar la care l-am dus sa ii faca autopsia a zis ca nu a mai intalnit pana acum un hamster cu rabie. Dar mai e cv, mama puiului avea ochii rosi, dar era ft blanda si ea asa ii avea de cand l-am cumparat, dar puii ei nu ii avea rosii.Si mai am o intrebare: Sunt ft speriata, nu prea am incredere in acesti medicii crying. Deci cum v-am spus mi-a facut primul vaccin anti-rabic dar nu mi-a bagat acel ser. Credeti ca daca chiar hamsterul avea rabie se fi putut lua la mine? Si, credeti ca trebuie sa am incrdere in medicii? Credeti ca acel vaccin poate preveni o eventuala rabie? Apropo am 12 ani si luni ma voi duce din nou la ploiestii sa imi faca al 2-lea vaccin din cele 5. Va rog, sa nu va bateti joc, este cv serios! Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Vaccinul anti-rabic alaturi de cel anti-tetanic sunt absolut suficiente deocamdata. N-o sa faci nici tetanos, nici turbare, ambele boli mortale. Daca hamsterul avea alta boala si ti-a transmis-o, pe aceea o vei trata daca apar simptome (nu mai e chiar asa de grav).
Da, hamsterii pot avea rabie si ea se poate manifesta si la 2 ani de la infectare. Daca avea rabie si te-a muscat, ai fi facut cu siguranta boala in absenta vaccinarii. Medicii tocmai ti-au salvat viata. Faptul ca, desi le datorezi viata, nu ai incredere in ei, spune multe despre caracterul tau. Dar sa retii ca in fiecare dimineata de acum inainte, deschizi ochii si vezi lumina soarelui datorita catorva medici care au luat deciziile cele mai bune intr-un caz atat de grav. Fiindca tu ti-ai provocat aceasta groaznica problema, neluand masuri minime de igiena. Orice om stie ca daca ai mai multe animale si unul moare subit, imediat le duci pe celelalte la veterinar. Tu ai asteptat o zi! ceea ce este absurd si te-a adus in situatia de a-ti pune viata in pericol. Vaccinul anti-rabic inceput la timp, adica in primele 72 de ore de la muscatura, te protejeaza 100% de rabie, asa ca nu vei face cu certitudine aceasta boala. Dar ai scapat ca prin urechile acului.

7 răspunsuri:
| bulin a răspuns:

Daca deja ti-a facut primul vaccin esti ok.Am avut si eu un caz pe ambulanta dar era mai grav si era muscat de sobolan.Stai linistita, spune-i mamei tale sa se linisteasca faci cele 5 vaccinuri si esti gata de achizitionat noi hamsteri sau poate vrei perusi big grin eu am 2

| Ucigasuldeprostie a răspuns:

Avand in vedere ca erau din casa si nu te-a muscat un sobolat care umbl; a prin gunoaie eu zic ca esti safe.

Răspuns utilizator avertizat
| Jrr_Klaudiu_1995 a răspuns:

Vaccinul anti-rabic alaturi de cel anti-tetanic sunt absolut suficiente deocamdata. N-o sa faci nici tetanos, nici turbare, ambele boli mortale. Daca hamsterul avea alta boala si ti-a transmis-o, pe aceea o vei trata daca apar simptome (nu mai e chiar asa de grav).
Da, hamsterii pot avea rabie si ea se poate manifesta si la 2 ani de la infectare. Daca avea rabie si te-a muscat, ai fi facut cu siguranta boala in absenta vaccinarii. Medicii tocmai ti-au salvat viata. Faptul ca, desi le datorezi viata, nu ai incredere in ei, spune multe despre caracterul tau. Dar sa retii ca in fiecare dimineata de acum inainte, deschizi ochii si vezi lumina soarelui datorita catorva medici care au luat deciziile cele mai bune intr-un caz atat de grav. Fiindca tu ti-ai provocat aceasta groaznica problema, neluand masuri minime de igiena. Orice om stie ca daca ai mai multe animale si unul moare subit, imediat le duci pe celelalte la veterinar. Tu ai asteptat o zi! ceea ce este absurd si te-a adus in situatia de a-ti pune viata in pericol. Vaccinul anti-rabic inceput la timp, adica in primele 72 de ore de la muscatura, te protejeaza 100% de rabie, asa ca nu vei face cu certitudine aceasta boala. Dar ai scapat ca prin urechile acului.

| petrake a răspuns:

Stai linistit, esti in siguranta atat timp cat faci vaccinurile. Era rau daca nu mergeai la medic. Hamsterii sunt purtatori de boli f periculoase pentru om, chiar daca sunt crescuti in captivitate. Sa mergi sa faci si celelalte vaccinuri.

| BornToLoveJDB explică:

@Ucigasuldeprostie da, poate ai dreptate... Dar toti medici de la campina mi-au spus ca e grav. Cei de la Ploiesti i-au spus mamei sa nu isi faca nicio problema. Chear nu stiu ce sa mai cred! Exact la ce spui tu, ma gandeam si eu si mama... adica ei totusi stateau in casa ( nu in acceasi camera cu noi) si nu cred ca avea de unde sa ia rabie.

| BornToLoveJDB explică:

@Brigaela, mss mult pentru raspunss, chiar m-ai ajutat! La fel si @Bulin. Si eu si mama ne-am linistit, si da, ai dreptate trebuie sa le mulumesc medicilor toata viata pentru ce au facut pentru mine...Voi continua sa imi fac in continuare celelalte vacinuri si sper sa nu existe si alte complicatii...Inca odata, Multumesc multt @Bigaela si @Bulin!