| anonim_4396 a întrebat:

O intrebare inebativa.Am scolioza si ca sa nu ajung la operatie doctorul la care am fost mi-a spus ca trebuie sa port corset cheneau sau ceva de genul asta.Este insuportabil? Stiu ca e din plastic.Si chiar e adevarat ca trebuie sa-l porti 24 din 24 de ore sau macar 20? Dau funda+votbig grin

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Da corsetul este de plastic,va fi fabricat pe corpul tau si intr-adevar va trebui sa-l porti tot timpul,mai putin cand faci baie.
Eu l-am purtat un an de zile,am dormit pe o placa de scandura pusa peste saltea si am facut exercitii la spalier in nestire.
Dar a dat rezultate. Unghiul nu numai ca n-a mai crescut ci s-a micsorat si am parte de cea mai normala viata,nimeni,niciodata n-a observat nimic, nici macar la plaja!
Iti trebuie mult curaj si vointa, dar MERITA!

5 răspunsuri:
| CristinaCrisy a răspuns:

Scolioza? hmm boala aia! da stiu asa o mintem si eu pe mami!

Răspuns utilizator avertizat
| JonnyA a răspuns:

Depinde ce grad de scolioza ai! Eu am avut scolioza si am purtat corset dar aveam 2 grade (la coloana) deci aproape nesemnificativ dar totusi era gradu 1 exista 3 grade, deja la gradu 3 e corset din ghips! Eu am facut exercitii cu o coada de matura! Deci raspunsul: Depinde de gravitatea problemei!

| anonim_4396 explică (pentru JonnyA):

Pai la mine este cam de 30 si ceva de grade aproape 40 dar la doctorul la care am fost este contra operatiei si m-a pus sa fac corset si mia mai zis ca degeaba mai fac kineto terapie sau inot.as fi curioasa sa stiu cat ai purtat corsetul?

| JonnyA a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai nu mai stiu exact ca il tineam la mine tot timpul si nu il mai simteai dar poti intreba si medicul! E aproximativ 1 an