| AdZi a întrebat:

Astazi la ora de sport incercand sa iau mingea, m-am julit pe spate foarte putin de un fier ruginit (mentionez sa spun ca nu e o zgarietura subtire, ci doar o julitura rosie)! Acasa cand am ajuns mi-am dezinfectat rana cu spirt (de 2 ori). Trebuie sa spun ca de mic eram predispus ranilor, ca de exemplu : odata m-am intepat foarte serios in zona genunchiului cu un cui rugint, am fost muscat de caini nu foarte grav, si nu mi-am facut niciodata vaccin antitetanos. Astazi fiind mai constient de viata mea, INTREB : Trebuie sa-mi fac vaccinul antitetanos?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Nu cred ca este cazul

| trăncănici a răspuns:

Rănile provocate de metale ruginoase, sunt periculoase.Mergi la doctor, mai bine dai un ban, dar stai în faţă, decît să regreţi mai tărziu, chiar şi dintr-o julitură.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Dacă a fost doar o julitură mică, poţi să stai liniştit, nu e nici o grijp, mai ales dacă spui că ai dezinfectat de 2 ori cu spirt.
Vaccinul antitetanos e necesar atunci cînd ai călcat într-un cui ruginit, fier, etc.
Te pup!

| AdZi explică (pentru anonim_4396):

Mersi mult, insa vreau sa spun ca dezinfectarea a avut loc la 5 ore dupa incident, sper ca am procedat bine, si ca nu mai prezint riscul de imbolnavire!? big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru AdZi):

Bună!
Ai procedat bine, stai liniştit.
Te pup!

| DraudeS a răspuns:

Buna ziua!

In principiu daca nu a luat contact cu sangele nu este nimic.
Indicat este sa consulti un medic oricum, daca nu, vezi cum decurg lucrurile, iar daca apar simptome te duci de urgenta la doctor.

Sanatate!

| AdZi explică (pentru DraudeS):

Mersi ca mi-ai raspuns, insa poti sa-mi spui care ar fi aceste simptome?

| DraudeS a răspuns (pentru AdZi):

Buna ziua!

Simtomele principale ar fi temperatura si nevindecarea ranii cum trebuie. Te uiti la rana si vezi cum se vindeca, adica in mod normal sa se cicatrizeze.
In principiu, nu ai de ce sa te sperii, cat despre dezinfectat, nu stiu ce sa zic, pentru o julitura te puteai spala incet cu sapun.
Daca ai dubii ceva, poti intreba si asistenta scolii unde inveti, iar daca dansa considera ca este cazul, te va trimite la un medic.

Sanatate!

| AdZi explică (pentru DraudeS):

Ok,mersi mult!

| DraudeS a răspuns (pentru AdZi):

Pentru putin.

Sanatate!

| RefinedStrings a răspuns:

Daca nu ti-a curs sange, nu este cazul.