| AdZi a întrebat:

Astazi cand am ajuns acasa m-am zgariat din neatentie intr-un cui ruginit, dupa cateva minute mi-am dezinfectat rana cu apa, sapun si spirt (de vreo 3-4, chiar 5 ori). Trebuie sa spun ca de mic eram predispus ranilor, ca de exemplu : odata m-am intepat foarte serios in zona genunchiului cu un cui rugint, am fost muscat de caini nu foarte grav, si nu mi-am facut niciodata vaccin antitetanos. Astazi fiind mai constient de viata mea, INTREB : Trebuie sa-mi fac vaccinul antitetanos? Aici am cateva poze cu acea zgarietura: [IMG]http://i41.tinypic.com/2hchh7q.jpg[/IMG] [IMG]http://i42.tinypic.com/2e0mm81.jpg[/IMG] [IMG]http://i41.tinypic.com/a0aosj.jpg[/IMG]
[IMG]http://i40.tinypic.com/2yos57b.jpg[/IMG]
Sper ca ati vazut pozele si ca imi puteti raspunde la intrebare va rog, Funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Da, ar fi bine sa mergi sa iti faci acest vaccin. http://www.i-medic.ro/......lor-adulte

| AdZi explică (pentru doctoressa):

Deci, de preferat ar fi sa mi-l fac acest vaccin. Apropo, in acea poza, rana este una mica sau medie?

| SimonaCristina a răspuns:

Vaccinul antitetanos este obligatoriu la plagile prin taiere sau intepare cu obiecte ascutite ruginite.
Du-te la medic sau la orice camera de garda ( chirurgie ) si ei iti vor administra tratamentul potrivit.
Nu te speria happy
O seara frumoasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Ar fii bine sa faci totusi vaccinul.
Te pup!

| adybutterfly a răspuns:

Este o pur si simplu zgarietura si la cata dezinfectie locala ai facut tu nu mai este nici un motiv de teamawinking eu mi-am taiat un muschi al piciorului pana la os intr-o sarma, dar nu am facut nici antitetanos si nici atata caz!

| AdZi explică (pentru adybutterfly):

Multumesc foarte mult ca mi-ai raspuns!

| adybutterfly a răspuns (pentru AdZi):

Cu placere

| AnalbagRevine a răspuns (pentru adybutterfly):

Da ba ca tetanosu asta apare asa peste noapte nu e in nici un caz o boala care se manifesta in timp, da *** ai poza de barosan... tetanosul i inactivat de jmechereala

| Costas_Camelia_1976 a răspuns:

Buna cel mai bine e sa faci vaccinul eu am stat o seara bine era la picior si a doua zi aveam piciorul foarte umflat! Poti sa te duci la spital daca se umfla mana vaccinul nu doare deloc e ca o intepatura de tantar o sa iti recomande niste pastile pe care va trebui sa le iei!