| anonim_4396 a întrebat:

Buna, TPU!
,, Astazi, mama mea a pregatit niste biscuiti care contineau ou. Eu, dupa ce a terminat compozitia, am gustat putin asa, crud. Este posibil sa patesc ceva? Mentionez faptul ca ouale cu care a fost pregatita compozitia au stat la frigider si erau de țară, de la bunicii mei. "
M-a intrebat o prietena, stiti raspunsul?
As vrea sa o ajut

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Ouale se pot manca si crude, timp de mai multe zile, chiar daca n-au stat in frigider.
Proba pentru consumul oualui este urmatoarea:
Se pune apa intr-un pahar incapator pentru oua (de exemplu: pahar de vin mai lat) sau intr-un borcan.
Se pune ouale in apa.
- Daca ouale se culca pe fundul paharului, atunci e proaspat, se poate consuma si crud sau se poate bate spuma neprajita.
- Daca un capat a oualui se ridica, dar in partea opusa mai atinge fundul paharului, atunci ouale nu mai este chiar proaspat, trebuie usor tratat termic. Este buna inca pentru oua moale sau alte preparate care sunt fierte /prajite cel putin 3 minute.
- Daca ouale se ridica (nu mai atinge fundul paharului), atunci obligatoriu trebuie tratat termic cel putin 10 minute (fiert sau prajit).

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Are alergie la oua sau de unde e panica?

| VasileEmilia a răspuns (pentru suntserios):

Se gandeste sa nu ia Salmonella sau ceva

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Unii își pun ou crud în cafea, n-ai ce să pățești dacă n-ai vreo alergie.

| RoCkKiD a răspuns:

Foarte putin probabil, exista o serie de procese bine puse la punct in industrie ca ouale sa nu se infecteze cu salmonella.

| JicaContra a răspuns:

Ai vazut filmul "Furios și iute: Hobbs & Shaw"?
la inceputul filmului Hobbs pune 2 oua CRUDE intr-un pahar, si il bea

sportivii fac asta in mod curent! e un lucru FOARTE BUN pentru organismwinking

| Eugen80 a răspuns:

Daca oualele nu erau expirate si au fost pastrate in conditii ok, nu patesti nimic.
Sunt oameni care suporta sa manance oualele crude si multe animale fac treaba asta! Eu am avut si un caine care imi manca oualele din cuibar.
Deci nu patesti nimic, dar e bine sa nu mai faci asta.

| ariannakaterine a răspuns:

Nu, nu are ce să pățească. Din câte stiu si m-am documentat, chiar se pot mânca ouă crude, deoarece contin un nr. foarte mare de vitamine; iar din moment ce ouale au fost depozitate corespunzator; riscul contactării unei bacterii ca Salmonella sunt reduse.
Uite aici si un link: https://m.csid.ro/......e-15546358

| ariannakaterine a răspuns (pentru ariannakaterine):

Totusi, ar trebui să vada cum se simte. Dacă apar diverse simptome (ceea ce e putin probabil), ar trebui sa discute cu medicul de familie!

| nesdfs a răspuns:

Nu ai dc sa te panichezi gandeste-te ca oul contine vitamine!