| anonim_4396 a întrebat:

Ati avut careva mana rupta?(amandoua oasele)Eu am rupt-o acum o saptamana si am fost operat dar acum ma duc la pansat.Eu cred ca am tija nu sunt sigur.

Si cat timp trebuie sa am tija?
Cum va simtiti acum?
Dupa ce imi vor scoate tija cum va fi? vor purta iar ghips? sau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| paaauul a răspuns:

Buna ivan12! Eu in septembrie (2011) mi-am rupt humerusu' la skandenberg si am mers imediat la spital si acolo mi-a zis ca ii ruptura de humerus si ca trebuie operat de urgenta. M-a operat si mi-a bagat 2 tije Ender. Cu acele tije am stat 3 din care o luna am stat cu ea in ceva fasa speciala sa-mi tina mana fixa! Dupa 3 luni mi le-a scos. Recuperarea se face dupa aproximativ o luna jumate de la operatie asa cu tijele inauntru! Iar dupa ce iti scoate tijele nu mai ai nevoie de nici un ghips, de nimic, doar ca iti bune un bandaj mic pe operatie care il vei tine 3-4 zile sa nu se infecteze, sa nu intre ceva praf acolo! Dupa 6 luni de la momentul accidentului esti refacut complet! Asa mi-a zis medicu si chiar asa ii!winking...bafta si insanatosire grabnica!

| Azµre a răspuns (pentru paaauul):

E irelevant răspunsul în cazul tău a durat atât. El are rupt atât cubitus cât și radius, pe langă tije va folosi și suruburi sau doar șuruburi acum nu știm pentru că el a venit cu o întrebare irelevantă la momentul de față atâta timp cât el nu știe ce i-a făcut medicul. În cazul lui recuperare poate dura mult mai mult. Va avea nevoie de fizioterapie și kinetoterapie la urmă și așa mai departe.
Oricum e un răspuns bun dar nu în cazul de față care este complet diferit de al tău și mult mai complex.

| Cosmin86 a răspuns (pentru paaauul):

Mai poti face efort? De genul, ridicare de greutati sau skandemberg?

| paaauul a răspuns (pentru Cosmin86):

Pai chiar saptamana trecuta am fost la control si Dr. mi-a zis ca am voie sa fac sport, dar sa nu fortez mana stanga, sa nu ridic greutati mari, iar de skandenberg nici nu a venit vorba ca din start nu mai am voie sa fac niciodata, cel putin cu stanga!

8 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Întreabă pe maicata taicătu cum să nu știi ce ți-a facut doamne ferește...

| ivan12 a răspuns (pentru Azµre):

Ma boule eu am intrebat pe o persoana care a trecut prin asa ceva si cum se simte...parca maicamea a patit asa ceva

| Azµre a răspuns:

Nu mă face bou, n-ai vârsta mea, când vii și pui o întrebare spui ce trebuie nu să vii cu presupusuri, pentru fiecare tip de operație e un anumit timp de recuperare cum vrei ca noi să-ți răspundem sau unul care a trecut prin asta atâta timp cât tu nu știi ce ți-au facut, ori e tijă, ori sunt suruburi, și așa mai departe.
Dacă nu înțelegi ce-am zis eu numai comenta aiurea în tramvai. Am fost clar întreabă pe maicăta sau taicătu ce ți-au facut medicii și vii și spui.
Spre dezinteresul tău în comunitate ai pierdut un răspuns din partea unui medic care se pare era lânga mine în cameră. Așa că data viitoare învață să vorbești mai frumos cu persoanele în vârstă și fii concis în ceea ce vrei să întrebi.

| ivan12 a răspuns (pentru Azµre):

Daca ai vrut sa raspunzi la aceasta intrebare sa fi raspuns ca si paaauul daca nu mai bine nu ai fi raspuns deloc ca tot nu m-ai ajutat cu nimic!

| Azµre a răspuns (pentru ivan12):

Paul nu te-a ajutat cu nimic, este irelevant răspunsul său... El a avut cu totul și cu totul altă problemă sau poate nu știi să faci diferența între radius, cubitus și humerus...
PS: Vezi că poți vorbi și civiliat. Te ajutam cu cea mai mare plăcere dacă dăteai detaliile complete, nu să vii să întrebi ceva când nici tu nu știi ce ai. În afară de faptul că ai avut fractură și ai fost operat n-ai știut să zici că ai tija sau suruburi sau altceva. Întreabă documenteazăte vino înapoi cu o întrebare și se va găsi careva care să îți spună durata medie de vindecare și recuperare.
Data viitoare ai grijă cui și cum te rățoiești.