| IonDistrugatorul a întrebat:

Bună TPU, azi am fumat o țigare Kent 8, după primele fumuri mi sa făcut rău aproape de leșin, după mi-am văzut prieteni în jurul meu holbanduse la mine, credeți ca e grav, e prima oara când fumez și nuștiu dacă sa ma îngrijorez sau nu, va rog sa ma ajutați, dau fundă. Mulțumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| iulian1302 a răspuns:

Buna. Avand in vedere faptul ca ai fumat prima data este absolut normal sa ti-se faca rau deoarece corpul tau nu este "obisnuit" cu substantele pe care o tigara le contine (nicotina, monoxid de carbon, gudron etc.). In momentul in care fumezi, tu inhalezi acel fum produs de tigara, fumul precum si substantele toxice din tigari ajung in plamani si mai apoi in circulatia sanguina unde prin intermediul circulatiei ajung la encefal (creier). Acesta este momentul in care encefalul nu recunoaste acele substante toxice (nefiind obisnuit cu ele) si in acel moment corpul intra intr-un fel de soc si din acest motiv ai simtit acele stari! Odata ce corpul "se va obisnui" cu aceste substante pe care le contine tigara nu vei mai simti acele stari.

3 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Da, e destul de grav, nu mai fuma ca vezi ca iti face rau.

| alin131 a răspuns:

Nu te mai apropia de tigri si de nimic ce iti poate dauna.

Nu te lasa convins de anturaj sa faci lucruri pe care le poti regreta mai tarziu.

Ai grija de tine si alege sa faci binele in viata, cand ai o decizie de luat si decizii ai la tot pasul.

Iisus Hristos te iubeste.

| yustme a răspuns:

Dacă ti sa făcut rău mai bine nu mai încerca deloc. Ramai cu gândul acela că dacă fumezi va fi iar rău și nu te lasă influentat. Tigara nu e buna de nimic. Vorbesc din experiența. Nici eu nu am ascultat la vremea mea și am 28 ani și 40 kg și obosesc de numa. Nu te prosti. Nu te apuca de fumat. De 16 lei pe zi iti poti lua ceva frumos sau sa îi pui deoparte. Nu s-a îi cheltui pe tigari care te ucid pan la urma