| FanOfPostMalone a întrebat:

Azi am mancat alune glazurate, daca stiti de pe vremuri din acelea albe, si in timp ce mancam, pentru ca eu port aparat dentar, m-am lovit in gura cu acea aluna fix in aparatul dentar sus. Si dupa nu ma durea, nu nimic. Iar apoi am pus mana sa vad daca mi-a picat vreun bracket sau ceva. Dar totul este la fel, doar ca daca pun mana pe acel bracket, se misca. Si mi-e frica sa nu-l inghit. Sau daca pica sa stiu si sa simt cand pica ca sa il scot sau ceva dar sa nu il inghit ca sa nu trebuiasca sa fac ecografie sau ceva la burta mai ales ca acum parintii mei au o problema financiara vorbind. Acum 30 de minute mi s-a intamplat si mai am peste fix o luna programare la dentist, pe data de 26 august iar cand incepe scoala nu vreau sa mi se intample ceva deoarece sunt intr-o scoala noua si avem cabinet stomatologic, dar nu stiu cat de bun e! Mentionez ca am apartul dentar de un an si 4 luni, iar eu am mai mancat lucruri tari, unele chiar foarte tari, si nu am patit chiar nimic. Stiu ca nu trebuia doar ca mi-a fost foarte pofta. Multumesc iar cel mai bun raspuns va primii funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Albu_Georgiana_2000 a răspuns:

Nu iti face griji! Acel brecket e tinut de sarma! Nu are cum sa pice si daca vrei poti sa suni la cabinetul medical si sa ii spui ce s-a întâmplat! Si eu am avut aparat dentar, dar m-am lovit cu gura de fundul bazinului cand am sărit in cap la piscina si am desfacut 3 brecketi si m-am hotarat sa mi-l dau jos fiindca oricum ma dureau tare dintii de la lovitura! Multa bafta! Sa ne tii la curent cu starea ta!

9 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Bună! Asa cum s-a zis și înainte, chiar dacă brecketul se mișcă, nu poate ieși de acolo. Dacă pui degetul îl poți deplasa doar în stânga și dreapta, nu-i asa? Nu are unde sa se ducă. Problema este ca în acest interval de timp dintele respectiv e ca și când nu ar avea aparat pe el, deci nu o sa se îndrepte asa mult (asta iarăși, nu e nimic grav, nu se strâmbă dintele). Poți încerca să îl suni pe domnul dentist, sau să-i scrii un mesaj și să-i explici. Asta e o problema des întâlnită la cei cu aparate (des întâlnită pentru dentiști). Mie cred ca mai bine de 5 ori mi s-au dezlipit brecketii, pentru ca nu prea aveam grija la mâncare happy am sunat, am explicat și m-a trimis la un alt cabinet din oraș și un alt domn dentist (care nu se ocupa de aparate) mi l-a lipit. Poți încerca și tu. Dacă dentistul/ortodontul tău are cunoștințe în oraș și considera ca e prea mult pana la consult poste să-ți recomande un alt dentist care să-ți lipească brecketul. În mod normal nu te costa nimic, dar la consult vei plăti ceva în plus (ținând cont ca se folosește material ca să îl lipească. Dacă nu ma înșel, cred ca pe mine m-a costat 50 de lei în plus, dar asta a fost acum câțiva ani într-un oraș mai mic, nu știu cum sunt acum preturile).

| FanOfPostMalone explică (pentru WhiteLife):

Multumesc mult.

| WhiteLife a răspuns (pentru FanOfPostMalone):

Cu drag happy

| FanOfPostMalone explică (pentru WhiteLife):

Buna! Acum alt bracket se misca! In stanga si dreapta si simt presiune putin iar mama nici la cabinet nu vrea sa sune! Ce sa fac? Eu nu vreau sa mai stau asa o luna, plus ca incepe scoala si in ore sa nu ma jeneze. Mentionez ca nici ceara pentru a imi pune nu mai am

| WhiteLife a răspuns (pentru FanOfPostMalone):

Dacă simți presiune, e pentru ca acum pe dintele fără bracket nu mai acționează "aparatul". Aparatul dentar e alcătuit (în mare) din bracketii lipiți pe dinți și legati cu o sarma. Cu cât strângi sarma mai tare, cu atât bracketii se îndreaptă și trag după ei dinții, deci se îndreaptă și dinții (cum ai pune biluțe pe o sfoara și tragi de ea sa stea dreapta). Dacă pe un dinte nu mai acționează acea forță (adică nu mai are bracket pe el pentru ca s-a dezlipit), dintele tinde sa se strâmbe la loc. Dacă se lipește bracketul înapoi, dintele va continua sa se îndrepte, ca și cum nimic nu s-ar fi întâmplat. Contează cât de mult sta dintele fără bracket, sa nu se strâmbe foarte tare. O luna nu cred ca e foarte mult, dar totuși, cred ca e ceva. Și probabil ca dentistul ar vrea sa știe dacă se întâmplă ceva cu lucrarea lui, sa fie pregătit când te duci la el, sa aibă toate materialele și asa mai departe. Depinde și de caracterul lui, poate nu e asa agitat și poate e obișnuit cu asta și nu-l deranjează dacă nu îl suni să-i spui ce s-a întâmplat și sa-o ceri un sfat. Dar dacă ne gândim, orice doctor care are o lucrare în progres vrea sa știe cum decurg lucrurile. De-asta sunt ei acolo, sa repare. Exista și posibilitatea sa nu-ți ia bani în plus, ass cum exista și cea sa îți ia mai mulți bani decât te aștepți. Dar oricum vei da odată banii pe care ii cere. Fie ca te duci acum și te rezolva, fie te duci peste o luna, dai aceiași bani. Dar cred ca e bine măcar sa anunți dentistul happy dacă îți spune "vino mâine și te rezolv", poți sa spui "îmi pare rău, dar nu sunt liber decât săptămâna viitoare într-o zi" și până atunci poate reușești cumva sa mai strângi un pic. Încă o data, nu cred ca e nimic grav, dar cred ca e bine ca să fie anunțat dentistul. El știe ce e de făcut. Se întâmplă oricui asta. Dacă mama ta nu dorește, poate are un motiv, poate are dreptate. Nu trebuie sa te sperii, în orice caz ca fi bine. Și dacă stai asa o luna, nu cred ca dintele ar fi de nereparat, sau sa se întâmple ceva grav. Sunt mulți dinți în stare mai rea care au fost îndreptați (presupun) happy

| FanOfPostMalone explică (pentru WhiteLife):

Multumesc mult! Doctora vine decat odata pe luna de la Bucuresti iar mama mea nu a mai avut bani ca sa ma duca la consult si asa s au mai slabit. Si peste o luna mai merg dar simt presiune cand mananc si nu vreau ca dintele sa se strambe sau altele. Mai ales ca aparatul a costat 80 de milioane si am strans bani cu parintii mei pana ne-a venit rau. Multumesc oricum, si voi discuta cu mama mea macar sa sune la dentist sa stie ce mi s-a intamplat.

| WhiteLife a răspuns (pentru FanOfPostMalone):

Te înțeleg. Presiunea este pentru ca acum dintele vrea sa se strâmbe la loc. E ca și atunci când itu strange aparatul (și atunci simți o presiune), numai ca acum acționează în cealaltă direcție (nu se îndreaptă, ci se strâmbă). Sigur, asta nu se vede cu ochiul liber și nu e grav, doar ca tu o simți. E bine sa o anunți pe doamna doctor happy nu uita sa te speli bine pe dinți. Multa sănătate!

| giulia283 a răspuns:

Te poti duce la dentis ca sa il lipeasca la loc dar trebuie sa platesti. Şi de înghițit nu ai cum pentru ca sarma e prinsa de bracket deci nu ai cum sa.l inghiti.

| adelin0577 a răspuns:

Am avut si eu aceeasi problema acum 1 săptămână, nici pana in ziua de azi nu am fost la cabinet. Am programare pe 7septembrie. Acum depinde de tine, mie nu mi.a cazut, dar pentru siguranta ta, eu zic sa mergi la cabinet, o sa iti lipeasca bracket-ul la loc.