| burlacualina a întrebat:

as vrea sa-mi pun un aparat dentar metalic si am gasit un cabinet stomatologic care are la pret de 1000 ron aparatul. Treaba este ca un aparat metalic stiu ca este cel putin 2000 ron asa ca poate fi de incredere acest aparat la acest pret? daca este din acela folosit si apoi vandut la pret redus si de fapt nu-i bun de nimic? credeti ca ie bun sau stiti vreun cabinet stomatologic bun si cu pret ieftin la aparat dentar metalic?

3 răspunsuri:
| Gerard9965 a răspuns:

Nu conteaza pretul, ci calitatea. Daca acel cabinet e unul de incredere, inseamna ca si aparatul va fi bun.

E ca la haine. Iti iei haine bune si cu 50 de lei, chiar daca vezi altele la 200 rolling on the floor

| LuisaToneakaZumaStar a răspuns:

Hei Alina,
In acest moment, am aparat dentar metalic, iar pretul acestuia (nu mai stiu sigur) la montare a fost de 1500 de lei si in fiecare luna mai dau cate 100 de lei pentru activare.Nu conteaza pretul acestuia ci calitatea cu care a fost montat.De exemplu medicul meu ortodont este Rosu Iohana, cabinetul ei este la Iasi, dar vine si in judetul meu in fiecare luna.Depinde din ce zona esti tu si pentru ce este destinat aparatul dentar.Stiu ca suna ciudat deoarece in mod normal ap.dentar este destinat pentru indreptarea dintilor, dar depinde si in ce,, stare,, se afla acestia.
Daca nu esti sigura despre medicul care doresti sa iti puna aparatul cauta niste informatii si recenzii despre el.
In mod normal montarea unui aparat dentar porneste de la 1000 de lei pana la 2000.Deci e ok,, oferta,, medicului ortodont respectiv.

| Eleni2000 a răspuns:

Buna! Pretul aparatului dentar variaza in functie de cabinetul stomatologic respectiv. In mare parte, calitatea nu este direct proportionala cu pretul. Spre exemplu, am purtat un aparat dentar de 1400 lei / arcada, pe cand un coleg poarta un aparat dentar de 1800 lei / arcada, amandoi avand cam aceleasi defecte dentare. Ideea a fost ca cele doua aparate au fost achizitionate de la doua cabinete stomatologice diferite. La finalul,, experientei", care a durat un an jumatate in ambele cazuri, rezultatele au fost aceleasi. Ei bine, poti trage singura concluzia happy