| MariaCrinaPopescu1233 a întrebat:

Bună TPU! Azi-dimineață înainte să mă îmbrac pentru liceu am observat ca am buza umflata in partea dreaptă, sus.Pe lângă asta am niște bubițe mici albe(cam tansparente) mama a spus că e din cauza că nu mă hidratez.Voi ce credeți și cum aș putea s-o vindec?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Pateam si eu asa daca dormeam cu capul in perna si puneam presiune pe buze. laughing Se mai poate intampla si de la reactii alergice sau deshidratare, asa cum spune mama ta. Daca umflatura nu a scazut pe timpul zilei, poate fi vorba de o inflamatie sau ceva mai serios. Ar trebui sa faci o vizita le medicul de familie si sa intrebi de ambele chestiuni, pentru un sfat avizat.

| MariaCrinaPopescu1233 explică (pentru dullcat):

Multumesc,voi vedea maine daca imi trece. Daca nu, voi apela la medic.

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Acela este HERPES si este o infectie virala.

| MariaCrinaPopescu1233 explică (pentru Violleta2022):

Păi și cum pot scăpa de el?

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru MariaCrinaPopescu1233):

Exista in farmacii unguente ca se pune pe herpes si vindeca bubitele de la gura, dar Herpesul este provocat de un VIRUS de care nu vei scapa niciodata in viata ta, el ramane latent in corpul tau si de cate ori sistemul tau imunitar este slabit, virusul se reactiveaza si apar aceste pustule cu apa, de la gurita.
Vezi ca herpesul este extrem de contagios, se ia prin contactul direct cu cinve acare-l are prin sarut, baut din acelasi pahar cu cineva care are herpesul, prin contact sexual samd.

In popor, oamenii mai pun pasta de dinti peste aceste pustule, ca sa se usuce.

| sweetys a răspuns:

Mie imi suna a descrierea unui herpes

| MariaCrinaPopescu1233 explică (pentru sweetys):

Poate e herpes habar n-am

Răspuns utilizator avertizat
| MariaCrinaPopescu1233 explică (pentru Bubico2022):

Nu m-am sarutat cu nimeni?