| Iuliamalia1222 a întrebat:

Azi m-am trezit cu o pata mare pe chiloti maro spre negru ce vrea sa insemne, mentionez ca nu mi-a venit ciclul menstrual?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Laura48 a răspuns:

Scuza-ma, unde ai scris in intrebare ce varsta ai? Sau ai scris ca inca nu ai avut ciclu menstrual? Reciteste-ti intrebarea, apoi vei intelege ca fara aceste detalii, oricine de aici putea sa inteleaga ca (luna asta, ultima luna) nu ti-a venit menstruatia, dar ca te-ai trezit cu problema pe care ai expus-o. Eu asa am inteles. Cat despre fete care la 13 ani intretin raporturi sexuale. nu e ceva nemaintalnit, dar, in fine, nu este cazul, din ce spui tu.
Si in acest caz, raspunsul meu e altul: daca nu ai avut menstruatie pana acum, e posibil sa fie prima menstruatie. daca n-a fost urmata de sangerari - mai evidente, sau cu sange deschis la culoare, inseamna ca. atat a fost pe luna asta si ca peste 28 de zile aproximativ e urmatorul. Difera de la caz la caz, la fel cum difera si varsta la care apare. Din cunostintele mele, majoritatea fetelor au primul ciclu menstrual intre 10 si 14 ani, dar astea nu sunt niste limite batute in cuie. Cu toate ca astea sunt discutii pe care ar trebui sa le ai cu mama ta, mai degraba, sau cu un medic - care sa iti explice ce si cum inseamna, ce se intampla, la ce sa te astepti etc etc.

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ba ti-a venit. Ai dovada.

| Laura48 a răspuns:

Daca ai avut relatii sexuale neprotejate in ultimele 7-14 zile, iar menstruatia ti-a intarziat - sau va intarzia. recomand sa faci un test de sarcina.
Daca nu e cazul de asa ceva, probabil ar fi mai indicat sa mergi la medic pentru a stabili cauza.

| Iuliamalia1222 explică (pentru Laura48):

Am 13 ani wtf cum sa am relații sexuale?

| Iuliamalia1222 explică (pentru Laura48):

Mă scuzi e vina mea atunci, inseamna ca mi e imi a venit pentru prima dată?

| Laura48 a răspuns (pentru Iuliamalia1222):

Scuza-ma, unde ai scris in intrebare ce varsta ai? Sau ai scris ca inca nu ai avut ciclu menstrual? Reciteste-ti intrebarea, apoi vei intelege ca fara aceste detalii, oricine de aici putea sa inteleaga ca (luna asta, ultima luna) nu ti-a venit menstruatia, dar ca te-ai trezit cu problema pe care ai expus-o. Eu asa am inteles. Cat despre fete care la 13 ani intretin raporturi sexuale. nu e ceva nemaintalnit, dar, in fine, nu este cazul, din ce spui tu.
Si in acest caz, raspunsul meu e altul: daca nu ai avut menstruatie pana acum, e posibil sa fie prima menstruatie. daca n-a fost urmata de sangerari - mai evidente, sau cu sange deschis la culoare, inseamna ca. atat a fost pe luna asta si ca peste 28 de zile aproximativ e urmatorul. Difera de la caz la caz, la fel cum difera si varsta la care apare. Din cunostintele mele, majoritatea fetelor au primul ciclu menstrual intre 10 si 14 ani, dar astea nu sunt niste limite batute in cuie. Cu toate ca astea sunt discutii pe care ar trebui sa le ai cu mama ta, mai degraba, sau cu un medic - care sa iti explice ce si cum inseamna, ce se intampla, la ce sa te astepti etc etc.

| playboi112 a răspuns:

Nu te ai sters bine la fund laughing