| Alogin a întrebat:

Azi mi-am luat rezultatele la urocultura si a iesit asa.
Germeni >100 000 UFC/ml, Escherichia coli ml Am dus rezultatele la dr si a zis ca trebuie sa fac antibiotic. Eu acum 2 saptamani am terminat antibioticul am luat 20-30 de zile tot pentru infectii urinare. Cat antibiotic sa mai iau ca m-am saturat. Am 15 ani si de la varsta asta sa iau atatea medicamente. De un an numai mediacmente peste medicamente. La inceput era piatra la rinichi apoi hidronefroza congenitala glob vezical si multe altele nimeni numi poate da un diagnostic in tara asta. Cine poata sa imi spuna ce sa fac sa nu mai fac infectii urinare.Eu nu urinez 1 pe zi sau 1 la 2 zile.De aceea fac si glob vezical. Am incercat si apa calda pe burta si sa dau drumul la apa sa curga dar nu functioneaza. Plz un sfat.(dr, tratament, spitale bune ceva)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Cere o trimitere de la medicul de familie, la Spitalul Prof. dr. Theodor Burghele (fostul Panduri) în București, doctor Andrei Silviu (suni înainte pentu programare, la Camera de Gardă).
Antibiotic iei în urma antibiogramei!
Sănătate multă.
Pa, pa.

| Alogin explică (pentru Legiuitoarea):

Da antibiotic iau in urma antibiogramei. Eu am fost la Fundeni acum 2 saptamani. Locuiesc in Buzau si nu stiu daca pot ajunge acolo curand.

| doctoressa a răspuns:

Din informatiile date de tine, in momentul de fata ai o infectie urinara cu Escherichia coli, pe care va trebui sa o tratezi cu antibiotic (ca pe orice infectie bacteriana) conform recomandarilor medicului tau curant (care va alege antibioticul conform antibiogramei aferente uroculturii). Infectiile acestea urinare repetate sunt cauzate de modificarile tractului urinar, pe care le-ai amintit (toate favorizeaza staza urinara si infectia). Care sunt diagnosticele tale conform ultimei evaluari? Urologul care te-a consultat la Fundeni ce ti-a spus? Se poate rezolva chirurgical problema ta? Care este ultimul rezultat al ecografiei reno-vezicale, eventual urografiei, daca ai facut? Care sunt ultimele recomandari pe care le-ai primit? Imi poti raspunde pentru discuta mai multe printr-un mesaj privat.
Medicii din Fundeni sunt niste profesionisti si eu iti recomand sa mergi in continuare in acest Institut.
http://www.i-medic.ro/......la-rinichi

| Alogin explică (pentru doctoressa):

Nu se rezolva chirurgical. Diagnostice: hidronefroza congenitala, scolioza congenitala dificultati de mictiune.Ma consultat un nefrolog iar cand am vrut sa ne ducem la dr prof sinescu s-a suparat dr nefrolog

| Alogin explică (pentru doctoressa):

Eco: RD cu dimensiuni de 11, 1/4.8 cu hidronefroza grad II cu bazinet extrarenal si diametru de AP =18 mm ureter nevizualizabil.RS dimensiuni 11, 6/4 cu hidronafroza grad II bazinet AP=19mm ureter nevizualizat.Vezica in repletie cu pereti subtiri cu sediment dispus decliv in cantitate minima si cateva hiperecongenitali flotante in interior.cu volum de 594 cmc reziduu postmictional in cantitate de 53 cmc

| carmaw a răspuns:

Farmacia verden asociate si la un urolog bun
eco grafie renala simpla pe gol, analize la o clinica part
Exista si spirunulactoza care te fac sa urinezi fara a pierde sarurile minerale dar du te cu parinti la un doctor tinat pertinent!