| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU....eu am e-coli, mi-a iesit la urocultura, insa doctorul mi-a spus sa iau biseptol....am fost la farmacie si mi-a dat sumetrolim, ceea ce nu stiu daca contine biseptol sau nu, si mi-a spus sa iau cate 2 tablete la 12 ore, am luat aseara la ora 19, si azi-dimineata la 7, dupa am luat un eubiotic cum a zis farmacista ca sa ma protejez de antibiotic, dar dupa 2 ore, m-a luat un junghi extrem de mare la inima si de-atunci ma doare cam in continuu, credeti ca poate fi de la antibiotic, sa nu-mi priasca sau ceva? Ar trebuii sa opresc antibioticul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Biseptolul si sumetrolimul sunt doua denumiri comperciale ale exact aceluiasi preparat.
Durerea pe care o descrii (si care daca a durat mai mult de 3 minute nu e cardiaca, ca ai fi murit daca aveai un infarct atat de mare) nu pare a avea legatura cu medicamentul. In nici un caz nu poti opri medicamentul. Poti insa sa te prezinti la urgenta pentru o consultatie

| bogdan2091 a răspuns (pentru Brigaela):

Ma gandeam sa opresc antibioticul si sa continui sa iau doar uractiv care tot doctorul mi l-a prescris si care intr-adevar el a dat roade, si sa continui doar cu uractivul care e si special pentru problema pe care o am eu

| Brigaela a răspuns (pentru bogdan2091):

Nu poti opri antibioticul asa, vei selecta o tulpina bacteriana rezistenta care iti poate da septicemie. Un antibiotic o data inceput nu se intrerupe cu nici un pret, daca faci o reactie adversa amenintatoare de viata, te internezi in spital si continui acolo tratamentul, cu un alt antibiotic compatibil, ales de medic.

| bogdan2091 a răspuns (pentru Brigaela):

Tin sa mentionez ca junghiul a durat doar 2-3 secunde, si a fost imens, si inca ma mai doare insa o durere mica, minora....atunci cand l-am avut insa a fost unul mare cum numai avusesem pana acum

| Brigaela a răspuns (pentru bogdan2091):

Probabil este unul legat de pozitie. NU exista junghi cardiac cu aceste caracteristici. Deci evident nu are absolut nici o legatura cu medicamentul. Fie ai facut o miscare gresita, fie ai stat in frig, curent sau umezeala. Durerea cardiaca este o durere care dureaza 1-2 minute si semana cu o apasare foarte mare.

| bogdan2091 a răspuns (pentru Brigaela):

Si spuneti ca e bine sa continui cu sumetrolimul? acum am luat tot 2 asa cum mi-a spus doctorul.....si mai iau 2 la 7 dimineata... timp de 7 zile mi-a spus sa le iau

| Brigaela a răspuns (pentru bogdan2091):

Este absolut necesar sa continui tratamentul si sa il faci complet. Daca durerea revine, mergi la medic pentru consultatie, dar nu intrerupe tratamentul. Escherichia coli este o bacterie agresiva, nu e ceva de luat in usor

| bogdan2091 a răspuns (pentru Brigaela):

Si cu eubioticul la 2 ore dupa antibiotic este okay? am citit reactii adverse la sumetrolim si de aia m-am si speriat foarte tare....macar este ceea ce imi trebuie mie?

| Brigaela a răspuns (pentru bogdan2091):

Da, eubioticul la interval de minim dopua ore, il poti lua si la interval mai mare, important este sa fie la minim doua ore de fiecare administrare a antibioticului.
nu stiu daca antibioticul este cel potrivit, ar trebui sa ai o antibiograma care sa spuna asta. Multe tulpini de E coli sunt sensibile la acest antibiotic

| bogdan2091 a răspuns (pentru Brigaela):

Nu am simptome grave in general, doar urinam greu, de cand am inceput sa iau uractiv (deoarece doctroul mi l-a prescris dinainte sa fac urocultura) am inceput sa urinez normal, dar dupa mi-a dat si acest antibiotic biseptol (sumetrolimul) si mi-a spus sa-l tin 7 zile...

| Brigaela a răspuns (pentru bogdan2091):

Adesea oamenii poarta o infectie timp indelungat, ea devenind agresiva cand le scade imunitatea