| Bianca777 a întrebat:

Azi mi-au venit rezultatele analizelor medicale si mi-au iesit eritrocitele 5.28, volumul mediu eritrocitar 80.5 si numarul de limfocite 4.35. Sunt foarte speriată deoarece acestea sunt peste limita. Ce poate fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Pai nici mie nu prea imi iese hemoleucograma in limite, ale tale nu sunt foarte crescute, poate ai fost racita un pic, du-te la medic, si vezi daca se impune un tratament, sau mai repeta peste 3 sapt, dar sa fii perfect sanatoasa, fara raceala sau altceva.
Daca tot nu ies in limite normale, poate e vorba de o anemie, doctorul mai poate recomanda sa testezi si altceva.
Dar dupa cum am zis, doar la cresteri mari si foarte mari se suspecteaza ceva, in rest ca e doar putin sub/peste limita e ok.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E imposibil sa fie peste limita.
Limita acelui numar inseamna ca aceea este valoarea maxima sau minima a acelui numar.
Peste limita inseamna o valoare care, daca exista, va deveni o noua limita.

| ancaflorian a răspuns:

Buna. Nu pot sa iti spun despre numărul de limfocite, însă eritrocitele marite pot semnala eritrocitoza sau policitemie. Sunt niste afecțiuni serioase, dar sunt rare si ar trebui să fie si hemoglobina si hematocritul crescut ca sa le ai, din ceea ce stiu eu
Ai fost la medic pentru interpretare? Si eu am aceeasi problema cu eritrocitele si voi merge saptamana viitoare. Eritrocitele cresc si din cauza fumatului sau obezitatii, chiar si din cauza stresului sau daca locuiești la altitudine, în zone montane. As fi curioasă ce ti-a spus medicul, daca vezi acest comentariu. happy

| Mari2345 a răspuns:

Dacă numărul de limfocite este mai mare înseamnă ca ai o infecție in corp (nu neaparat gravă)