| anonim_4396 a întrebat:

Cine ma poate ajuta cu interpretarea urmatoarelor rezultate ale analizelor de sange?

Neutrofile: 33, 30%
Volum mediu eritrocitar (MCV): 79, 00 fl
Concentratia medie de hemoglobina eritrocitara: 37, 80 g/dl
TSH: 5, 000 uUI/ml
FT4 (tiroxina libera): 1, 030 ng/dl

Menţionez ca am varsta de 22 de ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa ne dai valorile normale ale laboratorului (sunt trecute in paranteza). Altfel, orice interpretare e cel mult orientativa.

cami
| cami a răspuns:

Eu cred ca ai chiar acolo, pe analize valorile normale. Compara-le, si mergi la medicul de familie.

| iri a răspuns:

Neutrofile: normal trebuie sa fie intre 30. 00 si 60. 00 %, deci in cazul tau e bine.
MCV: normal trebuie sa fie intre 77. 00 si 99. 00 fL, deci in cazul tau e bine.
Concentratia medie de hemoglobina eritrocitara: normal trebuie sa fie intre 33. 00 si 36. 00 g/dL, deci in cazul tau e cam mult.
TSH: normal trebuie sa fie intre 0. 49 si 4. 67 uUI/ml, deci in cazul tau putin in plus.
In cazul FT4 nu stiu. straight face

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Valorile normale ale laboratorului pentru markeri sunt urmatoarele:

Neutrofile: 45% - 80%
Volum mediu eritrocitar (MCV): 80 - 97 fl
Concentratia medie de hemoglobina eritrocitara: 31, 5 - 36 g/dl
TSH: 0, 44 - 4 uUI/ml
FT4 (tiroxina libera): 0, 8 - 1, 9 ng/dl